Tak roznosi się koronawirus podczas kaszlu. Zaskakujące wyniki badań [WIDEO]

2020-04-12 7:42

Badacze z Aalto University w Finlandii przygotowali wizualizację tego, jak może rozprzestrzeniać się koronawirus podczas kaszlu. Za przykład wzięto osobę, która zaczyna kaszleć w sklepie. Z ich badań wynika, że wirus od osoby zakażonej może przedostać się nawet kilkanaście metrów dalej, dlatego tak ważne jest, by zabezpieczać się podczas zakupów.

Tak roznosi się koronawirus podczas kaszlu. Zaskakujące wyniki badań
Autor: Youtube; Aalto University Tak roznosi się koronawirus podczas kaszlu. Zaskakujące wyniki badań

Na całym świecie trwa walka z pandemią koronawirusa. W Polsce również wprowadzono wiele obostrzeń, mających na celu zmniejszenie ryzyka szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Ale jak właściwie wygląda jego roznoszenie? Eksperci z Aalto University w Finlandii przygotowali wizualizację, która pokazuje, jak koronawirus może przechodzić na innych podczas kaszlu zakażonego.

- Gdy osoba zakażona zacznie kaszleć, wystarczy kilka minut, by chmura bakterii rozprzestrzeniła się nawet na odległość kilkunastu metrów - przekonują badacze Aalto University. 

Eksperci podkreślają, że to dlatego tak ważne jest, by podczas zakupów w sklepach - i nie tylko - zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej, w tym w maseczki i rękawice ochronne. Zobaczcie na wideo, jak koronawirus się rozprzestrzenia podczas kaszlu!

Wśród wielu różnych zasad, których trzeba przestrzegać w Polsce na czas epidemii, jest między innymi ta mówiąca o zachowaniu dystansu minimum dwóch metrów pomiędzy ludźmi. Ale skoro badacze z Finlandii pokazują, że wirus może przebyć dłuższy dystans, to czy jest to rozwiązanie wystarczające? Specjaliści mówią wprost: większa ostrożność nie zaszkodzi.

Już na początku kwietnia badacze Massachusetts Institute od Technology (MIT) twierdzili, że w niektórych sytuacjach zachowanie odległości 2 metrów może być niewystarczające.

- Chodzi o sytuacje, kiedy osoba zakażona kicha i kaszle. Z ich badań wynika, że patogeny mogą być wtedy rozsiewane na większą odległość: podczas kaszlu do sześciu metrów, a na skutek kichania: nawet 8 metrów. Sugerujące to próby przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych - podaje Polska Agencja Prasowa.

- Podczas kaszlu i kichania, wydychane powietrze ma taką siłę, że wypycha znajdujące się w nim aerozole w różnych rozmiarach na całe pomieszczenie. W miejscach zamkniętych i źle wentylowanych zachowanie odległości dwóch metrów od innej osoby może dawać jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa - powiedziała "BBC News" prof. Lydia Bourouiba z MIT.

Jednocześnie eksperci podkreślają, że nie oznacza to, że należy zignorować zachowanie tej odległości. Wręcz przeciwnie - w razie potrzeby należy dystans między ludźmi zwiększyć, dla własnego bezpieczeństwa. Do tego wszystkiego warto zaopatrzyć się już teraz w maseczki i rękawice ochronne, a następnie, przy wyjściach na zewnątrz, których akurat nie możemy uniknąć, nosić je. 

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia w Polsce będzie obowiązek zakrywania ust i nosa przez wszystkich.

Życzenia Wielkanocne 2020

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki