Gdzie leczyć się w czasie Świąt Wielkanocnych? NFZ przygotował poradnik

2020-04-11 14:31

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik dotyczący tego, jak zlokalizować miejsca, w których otrzymamy pomoc medyczną w czasie Świąt Wielkanocnych. Jest to szczególnie utrudnione z uwagi na szalejącą pandemię koronawirusa na świecie, w tym także w Polsce.

Epidemia koronawirusa w Polsce zmieniła funkcjonowanie placówek medycznych i poradni. Większość lekarskich porad odbywa się teraz za pośrednictwem telefonu, ale nie wszyscy wiedzą, gdzie takiej pomocy szukać, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik dla tych, którzy w czasie Świąt Wielkanocnych będą szukać pomocy medycznej. Jednocześnie zarówno NFZ, jak i Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny apelują do mieszkańców polskich miast.

-  Zalecamy, aby pozostać w domach i zrezygnować z tradycyjnych spotkań w rodzinnym gronie. Najbezpieczniej dla nas i naszych bliskich będzie, jeśli spędzimy święta w gronie tych, z którymi na co dzień mieszkamy - podkreślają.

W przypadku nagłego zachorowania, dzięki technologiom teleinformatycznym, możemy w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej, nie wychodząc z domu. - W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, wiele placówek medycznych zmieniło organizację swojej pracy, a lekarze udzielają pacjentom pomocy za pośrednictwem teleporad - przypomina NFZ.

Jedną z form pomocy jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Podczas świąt oraz dni wolnych od pracy to właśnie w tych punktach otrzymamy pomoc medyczną. W dni wolne od pracy nocna i świąteczna opieka zdrowotna funkcjonują przez całą dobę. Niestety, koronawirus zmienił również sposób funkcjonowania tych instytucji. 

- Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w pierwszej kolejności udzielają teleporad. Podczas teleporady lekarz wyda zalecenia dotyczące terapii, a także w razie potrzeby może wystawić e-zwolnienie oraz e-receptę - informuje NFZ.

Jeżeli lekarz w trakcie telefonicznego wywiadu potwierdzi konieczność osobistej wizyty - takowa zostanie zorganizowana i się odbędzie.

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, pomocy udzielają również Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Co ważne, pacjenci podejrzewający, że ich zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinni najpierw skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalnie przygotowanym szpitalem jednoimiennym bądź inną placówką z oddziałem zakaźnym.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia, można również zadzwonić pod numer 999 lub 112. Podobnie jak w poprzednim przypadku, jeżeli podejrzewamy u siebie koronawirusa, musimy koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje nasze zgłoszenie.

To nie wszystko. Przez cały świąteczny okres do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta.

- Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem - podaje NFZ.

Konsultanci podpowiedzą także, jak skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, szpitalem czy punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy uruchomiony został specjalny numer: (+48) 22 125 66 00.

Morawiecki o obostrzeniach na Wielkanoc. Mówi o świętach bez mamy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki