Tak alkohol niszczy mózg. Ile można wypić, by nie obawiać się demencji?

2023-02-07 12:05

Alkohol wpływa negatywnie nie tyko na układ pokarmowy, odporność czy ryzyko rozwoju nowotworów, lecz także może powodować trwałe zmiany w mózgu. Badacze dowiedli, ile alkoholu spożywanego dziennie może wpłynąć na rozwój demencji.

Tak alkohol niszczy mózg. Ile można wypić, by nie obawiać się demencji?
Autor: Getty Images

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, regularne spożywanie alkoholu może przyczynić się do ryzyka rozwoju raka piersi i innych nowotworów, a spożywanie go w zbyt dużych ilościach może spowodować szereg problemów z trawieniem, zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca, wątroby, nadciśnienia tętniczego oraz udaru.

Oprócz tego alkohol jest szkodliwy dla mózgu. Zwiększa ryzyko choroby Alzheimera oraz demencji. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli dana osoba posiada jedną lub dwie kopie wariantu genu APOE4, który zwiększa ryzyko rozwoju choroby wyniszczającej umysł.

- Wykazano, że alkohol jest szkodliwy dla mózgu u osób z tym genem ryzyka – a około 25% populacji USA jest nosicielem jednej kopii APOE4 - powiedział dr Richard Isaacson, neurolog zajmujący się profilaktyką w Instytucie Chorób Neurodegeneracyjnych na Florydzie.

Najnowsze badania przeprowadzone na mieszkańcach Korei Południowej dowodzą, że ograniczenie spożycia alkoholu do 1 lub 2 drinków dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji. Natomiast picie więcej niż dwóch drinków dziennie zwiększa to ryzyko. Jak badacze doszli do tych wniosków?

Poradnik Zdrowie: demencja

Tyle możesz wypić, jeśli chcesz uniknąć demencji. Ryzyko spada nawet do 8 proc.

W nowym badaniu przeanalizowano dokumentację medyczną prawie 4 mln osób objętych Koreańską Narodową Służbą Ubezpieczeń Zdrowotnych (NHIS). Przyjrzano się ich stanie zdrowia oraz zwrócono uwagę na nawyki związane z piciem alkoholu.

Na podstawie analizy danych pochodzących w latach 2009-2011, osoby podzielono na trzy kategorie:

  • osoby, które wypiją mniej niż 15 g alkoholu dziennie (czyli pijące łagodnie),
  • osoby, które piją od 15 do 29,9 g dziennie (czyli pijące umiarkowanie - 1-2 drinki dziennie)
  • oraz osoby, które piją ponad 30 g dziennie (czyli osoby nadużywające alkohol - 3 lub więcej drinków dziennie).

Naukowcy wzięli pod uwagę fakt, czy osoby te w ciągu tych kilku lat zmieniły ilości spożywanego alkoholu. Następnie porównali je z dokumentacją medyczną pochodzącą z 2018 roku, by sprawdzić, u ilu osób rozwinęła się demencja.

- Mierząc spożycie alkoholu w dwóch punktach czasowych, byliśmy w stanie zbadać związek między zmniejszeniem, zaprzestaniem, utrzymaniem i zwiększeniem spożycia alkoholu a występowaniem demencji - tłumaczy ekspert.

Wyniki wykazały, że osoby, które piły na umiarkowanym poziomie przez dłuższy czas były o 21 proc. mniej narażone na rozwój demencji niż osoby, które nigdy nie piły. Co ciekawe, osoby, które wciąż piły na umiarkowanym poziomie (czyli ok. dwóch drinków dziennie), były o 17 proce. mniej narażone na rozwój demencji.

- Trzeba być ostrożnym przy interpretacji badań z wykorzystaniem dokumentacji medycznej. Mogą być obarczone wyzwaniami związanymi z kodowaniem i badaniem chorób – podkreślił Isaacson.

Pozytywny wzorzec nie utrzymywał się jednak wraz ze wzrostem picia. Osoby, które piły znacznie większe ilości alkoholu były o 8 proc. bardziej narażone na demencję.

Dobre efekty przyniosło natomiast ograniczenie spożywania alkoholu. U osób, które ograniczyły picie do poziomu umiarkowanego, ryzyko zdiagnozowania choroby Alzheimera spadło o 12 proc., a ryzyko demencji o 8 proc.

Warto wiedzieć, że niektóre osoby mogą błędnie interpretować ilości spożywanego alkoholu. To, że nie piją w tygodniu, ale upijają się w weekendy, wcale nie oznacza, że spożywają mniej alkoholu.

- Jeśli ktoś wypija pięć drinków w sobotę i niedzielę, to jest to 10 drinków tygodniowo, co kwalifikuje się jako umiarkowane spożycie alkoholu — mówi Isaacson.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg