Tak alkohol wpływa na emocje. 5 niepokojących zmian

2023-01-16 14:55

Im częściej pijemy, tym gorzej działają nasze emocje. Badania dowodzą, że już jedna zakrapiana impreza może wywrzeć negatywny wpływ na nasz organizm. Oto jak alkohol wpływa na psychikę.

Tak alkohol wpływa na emocje. 5 niepokojących zmian
Autor: Getty Images Spożywanie alkoholu może negatywnie odbić się na psychice.

Wiele osób sądzi, że alkohol pomoże stłumić emocje i lęki. I choć chwilowo może się wydawać, że faktycznie tak jest, w praktyce picie tylko pogłębia nasze wewnętrzne problemy. Chwilowa ulga, która szybko może stać się nawykiem, w efekcie  wzmacnia negatywne emocje. Nawyk zapijania emocji alkoholem może doprowadzić do uczucia pustki i dezorientacji. Wszystko dlatego, że stłumione emocje za pomocą alkoholu wracają ze zdwojoną siłą, gdy wytrzeźwiejemy.

Poradnik Zdrowie: depresja

5 najczęstszych skutków psychicznych spożywania alkoholu

Dowody przedstawione w raporcie sporządzonym przez Mental Health Foundation wykazały, że istnieją istotne powiązania między zgłaszanym spożywaniem alkoholu a objawami depresyjnymi. Ludzie często zgłaszają używanie alkoholu w celu "wyleczenia" problemów ze snem, walki z nieśmiałością, złagodzeniem poziomu stresu czy zagłuszenia emocji. Według analizy intensywne picie ma duży związek z depresją i lękiem, a prawie jedna trzecia samobójstw wśród młodych ludzi popełniona została pod wpływem alkoholu. Ponadto wielu lekarzu pierwszego kontaktu uważa, że alkohol jest przyczyną problemów ze zdrowiem psychicznym.

Co ciekawe, taka zależność nie dotyczy tylko osób uzależnionych, lecz może się pojawić także u osób pijących okazyjnie.

Oto, jakie emocje dominują po spożyciu alkoholu:

1. Poczucie winy

Wyrzuty sumienia i poczucie winy pojawia się zazwyczaj już na kacu. Jeśli jesteśmy po mocno zakrapianej imprezie, nasze samopoczucie fizyczne nie jest w najlepszej formie, co przekłada się również na psychikę. Ponadto, pod wpływem alkoholu mogą paść słowa lub czyny, których po wytrzeźwieniu żałujemy. Problemem mogą okazać się również kłopoty z pamięcią.

2. Nerwowość i nadwrażliwość

Będąc na kacu nasze ciało jest wyjątkowo osłabione. Wszystko ze względu na to, że alkohol odwadnia i wypłukuje z organizmu witaminy i minerały. Dlatego też bodźce takie jak hałas, światło czy dotyk, mogą powodować silnie negatywne reakcje. Stajemy się nadwrażliwi i nerwowi.

3. Skłonność do konfliktów

W wyniku złego samopoczucia po spożyciu alkoholu stajemy się nie tylko nerwowi, lecz także podatni na kłótnie z bliskimi. Wszystko przez to, że źle się czujemy i nie zawsze dobrze odbieramy bodźce zewnętrzne. Pojawia się nerwowość, dekoncentracja, rozdrażnienie i zdenerwowanie z powodu błahych spraw.

4. Depresja i ataki paniki

Spożycie alkoholu odbija się w znacznym stopniu na osobach, które borykają się ze stanami depresyjnymi i nerwicowymi. Alkohol jest silnym depresantem. Nawet po jednorazowym spożyciu może nasilić stany lękowe lub depresję. Może przyczynić się też do nasilenia ataków paniki. Wszystko przez to, że rozregulowuje nasz układ nerwowy.

5. Problemy ze snem

Alkohol źle wpływa na sen. Po pierwsze, nocne imprezowanie zaburza rytm dobowy, co może prowadzić do problemów ze snem. Po drugie, pod wpływem alkoholu, choć zasypiamy szybko, śpimy niespokojnie i wybudzamy się w nocy. Ponadto zły sen spowodowany jest również podwyższonym ciśnieniem krwi i kołataniom serca na skutek spożywania alkoholu.

Wyżej wymienione dolegliwości nasilają się tym bardziej, im częściej spożywamy alkohol. W skrajnych przypadkach, u alkoholików, mogą prowadzić do diametralnych zmian w zachowaniu, które prowadzą do toksycznych relacji z bliskimi. Należy pamiętać, że alkohol nigdy nie rozwiąże naszych problemów, a wręcz przeciwnie - nasili je. Dlatego nigdy nie powinniśmy "leczyć" uczuć i emocji alkoholem, gdyż jest to szybka droga do uzależnienia.