Szkoły na świecie znów otwarte. Jak wygląda bezpieczeństwo uczniów?

2020-05-15 12:16

Za tydzień polskie dzieci z klas 1-3 będą mogły iść do szkoły. Chiny, Niemcy czy Dania również otwierają się dla uczniów. Zobacz, jak dbają tam o bezpieczeństwo dzieci powracających do nauki.

Szkoły na świecie znów otwarte. Jak wygląda bezpieczeństwo uczniów?
Autor: Getty images

Niedługo dzieci z klas 1-3 będą mogły wrócić do szkół na zajęcia opiekuńcze. A co ze starszymi? 14 maja minister edukacji oświadczył, że nie wrócą do szkół przed wakacjami. Potem wprawdzie wycofano się z tej decyzji, mimo to szanse na normalne lekcje są niewielkie.

Główna przyczyną takiej sytuacji jest problem zapewnienia dzieciom należytej ochrony. Z jednej strony mówi się, że dzieci lepiej przechodzą COVID-19, pojawiały się nawet doniesienia, że nie zarażają one tak często, jak dorośli, jednak z drugiej strony słychać o „dziwnych” stanach zapalanych u kilkulatków, których podłożem jest koronowiarus. Jak donosi New York Times, choroba ta była już przyczyną śmierci trojga dzieci.

Dlatego przyjęcie dzieci do szkół musi być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Jak to robi się za granicą?

Spis treści

  1. Chiny dezynfekują uczniów
  2. Australia - tylko raz w tygodniu
  3. Niemcy - sektory na boisku
  4. Francja - tylko niektóre regiony
  5. Włochy i Hiszpania czekają do września
  6. Wielka Brytania - bez kontaktu
  7. Dania ruszyła jako pierwsza

Chiny dezynfekują uczniów

Kraje azjatyckie próbują różnych sposobów zabezpieczania dzieci przed COVID-19. W Chinach uczniowie przed wejściem do szkoły mają sprawdzana temperaturę, przechodzą też przez specjalne bramki, w których rozpylane są środki dezynfekujące. Stołówki są dzielone plastikowymi przegrodami uniemożliwiającymi kontakt miedzy dziećmi. Szkoły otwiera się stopniowo w zależności od sytuacji epidemicznej w danym regionie.

 Na Tajwanie zajęcia odbywają się normalnie, ale uczniowie muszą nosić maski.

Czytaj: Czy wyślesz dziecko do szkoły, gdy ją otworzą? Poznaj stanowisko ekspertów

 Chińskie szkoły już otwarte. Czego możemy nauczyć się od Chińczyków?

Otwarcie żłobków i przedszkoli. ZNAMY DATĘ

Australia - tylko raz w tygodniu

Na Antypodach szkoły również otwierane się etapami. Dzieci podzielono na małe grupy (ok. jednej czwartej uczniów z każdej klasy). Każda z nich ma zajęcia raz w tygodniu. 

Niemcy - sektory na boisku

W Niemczech pozwolono wszystkim uczniom wrócić do szkoły, jednak liczba uczniów w klasach została zmniejszone o połowę. Korytarze zamieniono na przejścia jednokierunkowe, aby uniknąć kontaktu między dziećmi. Przerwy są rozłożone w czasie. 

Nauczyciele i uczniowie noszą maski i siedzą w swetrach, bo okna i drzwi są otwierane, aby zapewnić przepływ świeżego powietrza. Na podwórkach szkolnych wyznaczono strefy pozwalające zachowa dystans miedzy dziećmi. Niemcy tymczasowo zrezygnowały z prowadzenia zajęć  sportowych i muzyki, ponieważ uznano je za zbyt duże ryzykowne.

Francja - tylko niektóre regiony

We Francji działają tylko te palcówki, których organy administracyjne uznały to za bezpieczne. Otwarto szkoły tylko dla najmłodszych dzieci, które musza zachować odstęp między ławkami.

Liczba uczniów w klasie ograniczona została do 12. Wszystkie zajęcia sportowe i sporty kontaktowe zostały wstrzymane, a przedmioty dotknięte przez więcej niż jednego ucznia muszą zostać zdezynfekowane.

Włochy i Hiszpania czekają do września

Premier Włoch ogłosi, że włoskie szkoły nie zostaną ponownie otwarte do września. Podobnie z otwarciem szkół na koniec wakacji czeka Hiszpania. Szkoły w Republice Irlandii zostaną ponownie otwarte dopiero w sierpniu.

Wielka Brytania - bez kontaktu

A wielkiej Brytanii planuje się otwarcie szkół. Wśród wytycznych znalazły się zalecenia zmniejszenia liczby dzieci w klasie i takiej organizacji zajęć, która uniemożliwi stykanie się dzieci z różnych grup.

Dzieci muszą przychodzić i wychodzić ze szkoły o kreślonych porach, maja tez wymienne pory na posiłek. Planuje się częstsze czyszczenie i dezynfekowanie powierzchni i przedmiotów szkolnych. Do tej pory szkoły, żłobki zapewniają opiekę wyłącznie dzieciom pracowników z twz. kluczowych grup zawodowych (lekarze, policja itd.).  

Dania ruszyła jako pierwsza

Dania była pierwszym krajem europejskim, który zezwalać dzieciom do 11 roku życia na powrót do szkoły. Pracują w małych grupach, bez kontaktu z innymi klasami na korytarzu, w stołówce czy na boisku. Poszczególne grupy uczniów przyjeżdżają na innej godzinę. Bardzo pilnuje się częstego mycia rąk i sterylizacji otoczenia. Nie ma masek na twarz - ani dla uczniów, ani dla nauczycieli.

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki