Szczepionka mRNA przeciw HIV? Testy na zwierzętach przyniosły obiecujące wyniki

2021-12-20 12:22

Powstała eksperymentalna szczepionka przeciwko wirusowi HIV opracowana w technologii mRNA. Wstępne badania skuteczności preparatu przeprowadzono na zwierzętach. Wyniki okazały się obiecujące – poinformowali naukowcy na łamach magazynu „Nature Medicine”.

Szczepionka mRNA przeciw HIV? Testy na zwierzętach przyniosły obiecujące wyniki
Autor: Getty Images

Co wykazało badanie? Naukowcy podali zastrzyk inicjujący małpom, a później wiele dawek przypominających. Według obserwacji makaki były o 79 proc. mniej narażone na zakażenie wirusem niedoboru odporności u człowieka (SHIV). Ryzyko było znacznie niższe w porównaniu ze zwierzętami, które nie zostały zaszczepione.

To odkrycie skomentował dyrektor NIAID i współautor Anthony Fauci. Na początku zaznaczył, że mimo prawie czterech dekad wysiłków globalnej społeczności badawczej, skuteczna szczepionka przeciwko HIV pozostaje nieuchwytnym celem. Pojawiło się jednak światełko w tunelu.

Jak wygląda test na HIV?

Czy eksperymentalna szczepionka jest bezpieczna?

Zdaniem badacza ta eksperymentalna szczepionka oparta na mRNA – na tej samej technologii co preparaty na COVID-19 – łączy w sobie kilka cech mogących wyeliminować niedociągnięcia innych eksperymentalnych szczepionek przeciwko HIV.

Naukowcy podkreślili, że co prawda dawki testowanego preparatu były wysokie, ale mimo to okazały się bezpieczne. Skutki uboczne po tej szczepionce były łagodne i przejściowe takie jak utrata apetytu. Przez około rok uczeni obserwowali zaszczepione makaki. Wyniki pokazują, że u zwierząt odnotowano stężenie neutralizujących przeciwciał przeciwko wielu szczepom wirusa HIV.

Obecnie naukowcy udoskonalają procedury w celu poprawienia jakości i ilości odpowiedzi na szczepionkę. Jeśli oficjalnie zostanie potwierdzone, że preparat jest bezpieczny i skuteczny, to zostanie zakwalifikowany do wczesnego etapu badań klinicznych.

Polecany artykuł:

Nowoczesne metody leczenia HIV