Gdyby nie szczepionki, zmarłych na COVID-19 byłoby trzy razy tyle - policzyli eksperci. "Można było zrobić więcej"

2022-06-27 9:44

Naukowcy z Imperial College London postanowili sprawdzić, ile żyć uratowały szczepionki przeciw COVID-19 w ciągu zaledwie jednego roku. Analizy wykazały, że dzięki nim ocalonych zostało aż 19,8 mln istnień ludzkich.

szczepionka
Autor: Getty Images

Choć szybkość i sukces, z jakim zostały opracowane i wdrożone szczepionki przeciw koronawirusowi były imponujące, to nadzieja, że całkowicie zatrzymają pandemię nie sprawdziła się.

Pomimo to, autorzy badania opublikowanego w The Lancet Infectious Diseases podsumowują, że bez szczepionek liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosłaby ponad dwukrotnie. Opracowanie szczepionek uznawane jest za jedno z najbardziej ratujących życie osiągnięć wszechczasów.

Uratowały 20 milionów istnień

Biorąc pod uwagę wskaźniki zgonów na poziomie kraju przed udostępnieniem szczepionek, a następnie zmieniające się wskaźniki szczepień, autorzy szacują, że 15,5 miliona uratowanych żyć pochodziło z bezpośredniej ochrony zapewnionej przez szczepionki, czyli redukcji ryzyka poważnego przebiegu choroby. Kolejne 4,3 miliona pochodziło z ograniczonej dzięki nim transmisji wirusa.

Zdaniem badaczy, gdyby nie udało się opracować i wprowadzić do użycia szczepionek przeciwko COVID-19, liczba zgonów z jego powodu tylko w 2021 r. wynosiłaby aż ponad 31 milionów. 

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Można było zrobić więcej

Według badaczy, gdyby nie ograniczony dostęp do szczepionek przeciwko COVID-19 w niektórych rejonach świata, ocalonych mogłoby zostać kolejne 600 tys. osób. W ich opinii to największa porażka inicjatywy COVAX, która wzięła sobie za cel, by wyszczepienie w krajach o niskich przychodach wynosiło przed końcem 2021 roku co najmniej 40 proc.

- Na początku nie było jasne, że globalna sprawiedliwość w zakresie szczepień będzie jedynym wyjściem z pandemii. Nasze odkrycia pokazują, że miliony istnień ludzkich zostały najpewniej uratowane dzięki udostępnieniu szczepionek ludziom na całym świecie, niezależnie od ich statusu majątkowego. Można było jednak zrobić więcej. Gdyby cele określone przez WHO zostały osiągnięte, moglibyśmy zapobiec około 1 na 5 szacowanych ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 w krajach o niskich dochodach - podsumował jeden z autorów badania, Oliver Watson.