Ibuprofen pomaga wyleczyć COVID-19? Nowe, obiecujące badania

2020-06-04 12:59 Katarzyna Hubicz

Jak informuje BBC, brytyjscy naukowcy rozpoczęli testu specjalnej postaci ibuprofenu, który - jak się wydaje - dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym może leczyć zespół ostrej niewydolności oddechowej, będącej jednym z powikłań Covid-19. Jeśli wyniki okażą się zadowalające, ibuprofen może być alternatywą dla stosowania respiratorów. Jak to możliwe?

Na początku pandemii pojawiły się doniesienia, że ibuprofen może szkodzić pacjentom chorym na łagodną postać Covid-19 - obawy te podsycił dodatkowo francuski minister zdrowia Oliver Veran, który stwierdził, że przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, może zaostrzyć infekcję i zalecił pacjentom zamiast tego przyjmowanie paracetamolu.

Te rewelacje szybko zdementowali eksperci z kluczowej instytucji - Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydając oświadczenie, w którym podkreślono, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających związek między stosowaniem ibuprofenu a pogorszeniem się stanu chorych na Covid-19. Tego samego dnia do sprawy odniosło się również WHO stwierdzając, że nie ma podstaw, by wydać rekomendację zakazującą stosowania ibuprofenu.

Najnowsze brytyjskie badania wskazują, że ibuprofen nie tylko nie szkodzi osobom, które zaraziły się koronawirusem, lecz może przeciwdziałać rozwojowi choroby i zmniejszać ryzyko groźnych powikłań. Badacze z Centrum Innowacyjnych Terapii King’s College London przeanalizowali wyniki testów na zwierzętach, które sugerują, że specjalna postać ibuprofenu może leczyć zespół ostrej niewydolności oddechowej  (jedno z powikłań Covid-19) - z badań wynika, że u tych zwierząt, które go otrzymały, wskaźnik przeżycia wzrósł do 80 proc.

Teraz naukowcy sprawdzą, jak ibuprofen działa na pacjentów z umiarkowaną postacią Covid-19. Chorzy zostaną podzieleni na dwie grupy, z których jedna leczona będzie standardowo, druga natomiast dodatkowo otrzyma specjalną postać ibuprofenu - preparat, który jest już stosowany w leczeniu niektórych schorzeń, np. artretyzmu. Badacze mają  nadzieję, że pomoże on chorym, potwiedzając wyniki, jakie otrzymano w testach na zwierzętach. I ostrzegają, by w razie podejrzenia zakażenia koronawirusem nie leczyć się ibuprofenem na własną rękę, ani też nie przyjmować go profilaktycznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE