Skażone truskawki przyczyną wybuchu epidemii zapalenia wątroby? Już 27 zakażonych

2022-06-01 10:23

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że prawdopodobną przyczyną epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu A w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie są skażone truskawki. Spożycie tych truskawek powiązano z 27 przypadkami zapalenia wątroby.

Truskawki na straganie
Autor: Getty Images

Potencjalnie skażone truskawki były sprzedawane pod markami FreshKampo i HEB. Zostały zakupione od 5 marca do 25 kwietnia 2022 r. w Stanach Zjednoczonych. Do sklepów w USA, które sprzedawały truskawki pod tą marką, należały między innymi Aldi, HEB, Kroger, Safeway, Trader Joe's i Walmart. Według Agencji Zdrowia Publicznego Kanady, truskawki zostały zakupione między 5 a 9 marca w różnych sklepach spółdzielczych w Albercie i Saskatchewan.

FDA apeluje, że choć termin przydatności tych trusawek już się skończył, osoby, które zamroziły ten produkt, nie powinny go spożywać. „Jeśli nie masz pewności, jaką markę kupiłeś, kiedy kupiłeś truskawki lub skąd je kupiłeś przed ich zamrożeniem, truskawki należy wyrzucić” - podaje FDA.

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Truskawki przyczyniły się do zachorowań na zapalenie wątroby

Jak dotąd w USA truskawki powiązano z 17 przypadkami zachorowania na zapalenie wątroby typu A, w tym 12 w Kalifornii, 1 w Minnesocie i 1 w Dakocie Północnej.

Jak podaje FDA, 12 osób dotkniętych chorobą wymagało hospitalizacji. Nie odnotowano jednak żadnych zgonów.

W Kanadzie 4 przypadki wykryto w Albercie, a 6 w Saskatchewan. Według Agencji Zdrowia Publicznego Kanady, 4 z tych 10 przypadków wymagały hospitalizacji, nie zgłoszono żadnych zgonów.

W jaki sposób można zarazić się wirusem zapalenia wątroby typu A?

Infekcje zapalenia wątroby powodują stany zapalne wątroby, a w najcięższych przypadkach mogą one prowadzić do niewydolności wątroby, a nawet śmierci.

Według CDC zapalenie wątroby typu A jest w szczególności powodowane przez wirus zapalenia wątroby typu A, który może rozprzestrzeniać się poprzez bliski kontakt między osobami lub przez kontakt ze skażoną żywnością i wodą.

Objawy zapalenia wątroby typu A

Objawy zarażenia wirusem zapalenia wątroby typu A nie pojawiają się u wszystkich osób. Wtedy mowa jest o bezobjawowym przebiegu choroby. Jednak jeśli już wystąpią, można do nich zaliczyć:

  • zmęczenie,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • ciemny mocz,
  • blady stolec i żółtaczkę
  • lub zażółcenie oczu i skóry.