Sinice na Mierzei Wiślanej! Zobacz, gdzie nie wejdziesz do wody [MAPA]

2020-08-10 10:24 Monika Ochnik

Z uwagi na zakwit sinic od poniedziałku 10 sierpnia GIS zamyka kolejne kąpieliska - tym razem na Mierzei Wiślanej. Zobacz, gdzie zakwitły sinice i gdzie pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu kolejnych nadbałtyckich kąpielisk. Oprócz tych w Trójmieście od poniedziałku 10 sierpnia zamknięte będą również niektóre popularne kąpieliska na Mierzei Wiślanej.

Sinice zakwitły w Trójmieście i na Mierzei Wiślanej po kilkutygodniowej przerwie. Sprzyja im bardzo wysoka temperatura panująca nad Bałtykiem od kilku dni.

Aktualną mapę czynnych i zamkniętych kąpielisk można znaleźć TUTAJ.

Z kolei informacje nt. jakości wody w poszczególnych kąpieliskach są dostępne TUTAJ.

Jak rozpoznać, że w morzu zakwitły sinice? Wskazują na to nieprzyjemny zapach wody, a także mętna, zielonkawa woda i charakterystyczne kożuchy sinicowe na jej powierzchni.

Dlaczego sinice są niebezpieczne? Sinice, inaczej cyjanobakterie, namnażają się w wodach zanieczyszczonych ściekami i nawozami sztucznymi szczególnie chętnie, gdy temperatura powietrza i wody jest wysoka. Sinice wydzielają toksyny, które mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi już po krótkim kontakcie ze skórą. 

Jakie mogą być objawy zatrucia sinicami?

Dlatego też jeśli woda w morzu wyda nam się podejrzana, pod żadnym pozorem do niej nie wchodźmy!

Czytaj też:

Posłuchaj, jaki jest wpływ toksyn sinicowych na zdrowie człowieka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE