"Sala operacyjna": sezon 2, odcinek 6

2015-10-06 10:58

W nowym sezonie serialu "Sala Operacyjna" kamera towarzyszy pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami. W szóstym odcinku poznamy pacjentkę, która ma nienaturalnie wysuniętą żuchwę - cierpi na tzw. wargę habsburską. Oglądaj w środę 21 października o 22.00 na FOKUS TV.

Sala operacyjna: sezon 2, odcinek 1
Autor: Fokus TV

Bohaterką szóstego odcinka drugiego sezonu serialu "Sala operacyjna" jest niespełna 30-letnia Marlena. Atrakcyjna młoda kobieta cierpi na tzw. wargę habsburską - prognatyzm żuchwy (progenia), charakteryzującą się nienaturalnym wysunięciem żuchwy.

Od wielu lat z tego powodu ma duże kompleksy. Ale nie tylko względy estetyczne skłoniły ją do poddania się operacji. Wada zgryzu jest coraz bardziej bolesna – każdy kęs sprawia, że cierpi.

Lekarze zdecydowali się przeprowadzić skomplikowany zabieg, tzw. operację dwuszczękową, który ma nadać żuchwie odpowiedni kształt.

- W drugiej serii pokazujemy naprawdę trudne przypadki - mówi Grzegorz Zasępa, producent serialu. - Niektóre operacje trwały nawet kilkanaście godzin. Myślę, że po obejrzeniu naszego serialu, ludzie nabiorą większego szacunku dla pracy chirurgów.

Warto wiedzieć

Warga habsburska – termin określający prognatyzm, występujący u Habsburgów - zaburzenie genetyczne, przy którym dolna warga przerasta w rozmiarze górną, a żuchwa jest często nazbyt rozwinięta.

Ważne

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to szpital wieloprofilowy o najwyższym stopniu referencyjności, w którym działa największe w Polsce centrum urazowe. To znaczy, że trafiają tutaj najciężej poszkodowane ofiary wypadków oraz najbardziej skomplikowane przypadki chorych z najróżniejszych miejsc w Polsce. W WIM pracuje ponad 3 tys. osób, które co roku dbają o ponad 65 tys. pacjentów. Niezwykłość tego szpitala polega na tym, że jego kadra zdobywała wiedzę w najbardziej znanych klinikach na świecie. Bezcenne jest także doświadczenie wojskowych medyków wyniesione z pracy w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Umiejętności nabyte w czasie ratowania życia najpoważniej poszkodowanych ofiar wojny pozwalają zdecydowanie skuteczniej leczyć Polaków, którzy doznali obrażeń w czasie wypadków, katastrof i innych nagłych zdarzeń. Placówka zwana powszechnie "szpitalem na Szaserów" działa od ponad 50 lat.

FOKUS TV