"Sala operacyjna": sezon 1, odcinek 5

2015-04-01 12:14

Piąty odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" opowiada o leczeniu operacyjnym dwóch często występujących chorób oczu. Zobaczymy, jak wygląda operacja jaskry i jak usuwa się zaćmę.

Sala operacyjna: serial dokumentalny FOKUS TV, odcinek 5
Autor: Fokus TV Piąty odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" opowiada o leczeniu operacyjnym dwóch często występujących chorób oczu. Zobaczymy, jak wygląda operacja jaskry i jak usuwa się zaćmę.

Jaskra i zaćma to często występujące choroby oczu, które mogą prowadzić do utraty wzroku. To właśnie ich operacyjnemu leczeniu poświęcony będzie kolejny odcinek "Sali operacyjnej" - serialu dokumentalnego stacji Fokus TV.

Poznamy Sylwię oczekującą na operację oczu nowatorską metodą zwaną kanaloplastyką. Dowiemy się, na czym polega ten zabieg i czym różni się od powszechnie stosowanego.

Na bardzo skomplikowaną operację czeka druga bohaterka tego odcinka - 68-letnia Barbara Raczkowska. Podczas jednego zabiegu lekarze postarają się wyleczyć jej jaskrę i usunąć inną dolegliwość – zaćmę. Z kolei 86-letni Kazimierz Piasecki, który od lat uskarża się na łzawienie oczu, zostanie poddany zabiegowi udrażniania dróg łzowych.

Ważne

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to szpital wieloprofilowy o najwyższym stopniu referencyjności, w którym działa największe w Polsce centrum urazowe. To znaczy, że trafiają tutaj najciężej poszkodowane ofiary wypadków oraz najbardziej skomplikowane przypadki chorych z najróżniejszych miejsc w Polsce. W WIM pracuje ponad 3 tys. osób, które co roku dbają o ponad 65 tys. pacjentów. Niezwykłość tego szpitala polega na tym, że jego kadra zdobywała wiedzę w najbardziej znanych klinikach na świecie. Bezcenne jest także doświadczenie wojskowych medyków wyniesione z pracy w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Umiejętności nabyte w czasie ratowania życia najpoważniej poszkodowanych ofiar wojny pozwalają zdecydowanie skuteczniej leczyć Polaków, którzy doznali obrażeń w czasie wypadków, katastrof i innych nagłych zdarzeń. Placówka zwana powszechnie „szpitalem na Szaserów” działa od ponad 50 lat.

FOKUS TV

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki