Są problemy z dostępnością ważnego leku. Wiemy, kiedy znów będzie w sprzedaży

2022-08-11 8:01

Informacje o brakach leków w aptekach pojawiają się coraz częściej. Jednym z takich leków jest antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu ostrego zapalenia ucha środkowego. W tym przypadku jest jednak dobra wiadomość: lek nie zniknął z aptek na dobre, a jego dostępność niebawem powinna znacząco się poprawić.

Są problemy z dostępnością ważnego leku. Wiemy, kiedy znów będzie w sprzedaży
Autor: Getty Images

Chodzi o popularny antybiotyk Augmentin ES. Zgodnie z informacjami na stronie portalu gdziepolek.pl, jest on obecnie dostępny w wielu aptekach na terenie Polski, jednak jego zapasy szybko się kurczą, a w większości aptek dostępnych jest zaledwie kilka opakowań.

Dostępność leku wkrótce się poprawi

Sytuacja ma poprawić się w ciągu kilku najbliższych miesięcy - problemy z zakupieniem tego leku powinny skończyć się wczesną jesienią, jeszcze przed szczytem sezonu infekcji. Jak czytamy na portalu gdziepolek.pl: "Przewidywany termin poprawy dostępności Augmentin ES - zgodnie z informacją od podmiotu odpowiedzialnego - to początek października 2022 roku."

To antybiotyk często stosowany u dzieci

Augmentin ES jest popularnym antybiotykiem w formie proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej. Zawiera amoksycyklinę i kwas klawulanowy. Przepisywany jest w przypadku leczenia zakażeń bakteryjnych Streptococcus pneumoniae opornych na penicylinę i wywołujących ostre zapalenie ucha środkowego lub pozaszpitalne zapalenie płuc u niemowląt w wieku powyżej 3 miesięcy i dzieci o masie ciała niższej niż 40 kg.

Zawarta w leku amoksycyklina hamuje enzymy odpowiedzialne za budowę ściany komórkowej bakterii. W efekcie dochodzi do jej osłabienia, a następnie do śmierci bakterii. Kwas klawulonowy z kolei blokuje enzymy wytwarzane przez bakterie, które mają zdolność rozkładania amoksycykliny.

Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk