Do aptek wraca popularny lek na odchudzanie. Długo nie można było go kupić

2022-08-10 8:22

Osoby, które przyjmują lek Saxenda, znów bez problemu będą mogły go kupić - zgodnie z zapowiedzią producenta preparat ponownie pojawia się bowiem w aptekach. Przez pewien czas zrealizowanie recepty graniczyło z cudem, a pacjenci szukali tego leku nawet w aptekach oddalonych od domów o wiele kilometrów.

Do aptek wraca popularny lek na odchudzanie. Długo nie można było go kupić
Autor: Getty Images

Saxenda to roztwór do wstrzykiwań, stosowany w celu kontroli masy ciała u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością. Przepisywany jest na receptę i nie podlega refundacji.

Saxenda powoli wraca już do aptek

Problemy z dostępnością Saxendy zaczęły się kilka miesięcy temu. Braki w hurtowniach farmaceuci tłumaczyli wówczas rosnącą popularnością tego preparatu w związku z brakiem innego leku, który przeznaczony jest do stosowania u diabetyków, ale przepisywany jest także - poza oficjalnymi wskazaniami - osobom, które chcą stracić zbędne kilogramy. Tym, którzy nie mogli go kupić, lekarze przepisywali inne preparaty o działaniu odchudzającym, między innymi Saxendę.

Wkrótce problemy z dostępnością Saxendy powinny zakończyć się na dobre. Jak poinformował portal gdziepolek.pl, do hurtowni farmaceutycznych - zgodnie z informacją od producenta, firmy Novo Nordisk - już pod koniec pierwszego tygodnia sierpnia trafiły pierwsze partie leku. "Dostępność leku w aptekach powinna zatem niebawem się poprawić. Należy jednak uwzględnić tak zwany lead time, czyli czas potrzebny na dystrybucję leku, co może zająć 2-3 dni." - wskazano.

Saxenda pomaga zrzucić wagę. Komu jest przepisywana?

Saxenda jest lekiem zmniejszającym masę ciała. Wskazaniem do jego stosowania jest potrzeba kontroli masy ciała u dorosłych z nadwagą lub otyłością - BMI powyżej 30 lub powyżej 27 (gdy nadwadze towarzyszy np. nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca).

Dozwolony jest również do stosowania u młodzieży powyżej 12. roku życia, z BMI powyżej 30 lub wagą powyżej 60 kg.

Stosuje się go podskórnie, wstrzykując w udo, brzuch lub ramię, a dawkę - wg. ogólnego schematu - stopniowo należy zwiększać w ciągu pierwszych pięciu tygodni leczenia. Lek należy wstrzykiwać codziennie, o tej samej porze.

Substancją czynną jest liraglutyd, naśladujący działanie ludzkiego hormonu GLP-1, który jest wydzielany w jelitach po posiłku. Hormon ten działa na obecne w mózgu receptory, odpowiedzialne za kontrolę apetytu - powoduje szybsze uczucie sytości i zmniejsza łaknienie, a to w rezultacie doprowadza do ograniczenia porcji, a w dalszej kolejności - do redukcji masy ciała.

Pobudza także wydzielanie insuliny, ograniczając wydzielanie glukagonu, dzięki czemu obniża się poziom glukozy, zarówno na czczo, jak i po jedzeniu.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość