Ruszają warszawskie jadłodzielnie. Oto ich zasady na czas pandemii
Warszawskie jadłodzielnie ogłosiły dziś, że wznawiają swoją działalność. Akcja zapobiegania marnowaniu żywności i dzielenia się nią z najuboższymi została przerwana w momencie wybuchu pandemii. Oto zasady ich działania na czas pandemii.
Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem, foodsharing wstrzymał działalność. Punkty oddawani żywności (a jest ich w samej tylko stolicy ok. 20), w których można było zostawiać i dobierać jedzenie, zostały zamknięte.
Warszawskie jadłodzielnie znów działają
Teraz wolontariusze wznawiają działalność. Na początek ruszyły trzy punkty: przy ul. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Słowackiego oraz ul. Kolskiej.
Przy okazji na profilu Facebookowi Foodsharing Warszawa przedstawiono nowe zasady korzystania z jadłodzielni, stworzone na czas pandemii. Wszystko po to , aby zwiększyć bezpieczeństwo zarówno osób oddających, jak i biorących jedzenie.
Na stronie czytamy, że do punktów należy podchodzić pojedynczo lub czekać w kolejce w przepisowej odległości. Korzystając z lodówek trzeba mieć założone rękawiczki i maseczki, a osoby dzielące się jedzeniem muszą udawać je odpowiednio zapakowane tak, aby zapewnić jak największa higienę.
Czytaj: Jak nie marnować jedzenia? Praktyczne wskazówki
MROŻENIE - zdrowy sposób przechowywania żywności
Czym jest foodsharing?
Dzielenie się jedzeniem to praktyka polegająca na tym, że osoby lub grupy osób zobowiązują się do zapewnienia, że jedzenie jest oddawane potrzebującym, a nie marnowane. Dlatego grupa wolontariuszy tworzy punkty, gdzie można zostawić zbywające jedzenie, które normalnie trafiłoby do kosza.
Kto może oddać jedzenie? Każdy, kto ma je w nadmiarze. Kto może je odebrać? Każdy, kto go potrzebuje. Listę jadłodzielni w Polsce znajdziecie na profilu Foodsharing Warszawa i tutaj.