Rusza kampania #Tamnadole odkryte a dalej nieznane
Celem akcji jest uświadamianie społeczeństwa i środowiska medycznego w zakresie kobiecych schorzeń intymnych. - Ze względu na małą liczbę specjalistów w zakresie chorób sromu, jak również zbyt małą w tej tematyce świadomość wśród kobiet, pacjentki przez kilka lat są albo źle diagnozowane, albo zbyt długo bagatelizowane – mówi pomysłodawczyni i inicjatorka kampanii Beata Izabela Pilarek, prezes Fundacji „JESTEŚ KOBIETĄ. KAŻDEGO DNIA”, która także jest pacjentką onkologiczną.
Przy każdym schorzeniu właściwa diagnoza jest elementem kluczowym w leczeniu. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy problem dotyczy sfer intymnych. Jednak nadal wiele pań ma problem z przełamaniem się i znalezieniem pomocy. - Podejście społeczne do tej części ciała, jaką jest srom i wstyd pacjentki odwlekają wizytę u lekarza ginekologa. To wszystko powoduje, że kobiety trafiają do specjalisty już w zaawansowanej fazie choroby – podkreśliła inicjatorka kampanii.
Kampania #Tamnadole odkryte a dalej nieznane ma służyć uświadomieniu i upowszechnieniu wiedzy o tym, jak istotną kwestią dla zdrowia każdej kobiety jest właściwe zdiagnozowanie i leczenie chorób sromu.
Beata Izabela Pilarek w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie zaznacza, że „wnioskując po ilości pacjentek w gabinetach, jak i w szpitalach/oddziałach ginekologicznych specjalizujących się w chorobach sromu, możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z epidemią chorób sromu i to u coraz młodszych pacjentek”. - Według publikacji medycznych (niestety z lat 80 tych) choroby sromu to choroby kobiet po menopauzie, jednak na przestrzeni ostatnich 10 lat wiek pacjentek zgłaszających się do lekarzy ginekologów, czy też dermatologów uskarżających się na problemy części intymnych znacznie się obniżył, a liczba kobiet wzrasta – powiedziała. „Zdarzają się również kilkuletnie dziewczynki” - dodała.
- Coraz częściej mamy do czynienia z tzw. dermatozami, wśród nich możemy wyróżnić liszaj twardzinowy i zanikowy, liszaj płaskonabłonkowy, liszaj rumieniowy. Należy pamiętać, że tego typu choroby są chorobami przewlekłymi, dość dokuczliwymi, a nieodpowiednio prowadzone lub zbyt późno zdiagnozowane mogą doprowadzić do nowotworu złośliwego sromu, ale proszę nie stawiać znaku równości liszaj to rak – tłumaczy prezes Fundacji „JESTEŚ KOBIETĄ. KAŻDEGO DNIA”.
Kampanie wspierają lekarze ginekolodzy, a także ogólnopolskie media i czasopisma kobiece.
Porady eksperta