Robisz tak podczas gotowania? To może być wczesny objaw alzheimera
W początkowym stadium objawy alzheimera są najczęściej niedostrzegalne. Często pierwsze symptomy przypisujemy naturalnemu starzeniu się lub zrzucamy je na karb przemęczenia i roztargnienia. Jak podaje organizacja Alzheimer’s Assocation, sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność, są zmiany zachowania podczas… gotowania.
Alzheimer to wyjątkowy trudny przeciwnik
Choroba Alzheimer stanowi wyzwanie XXI wieku nie tylko o charakterze medycznym, ale także społecznym. Dotyka zwykle seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia.
Mówi się, że to schorzenie rozwija się bardzo podstępnie oraz z biegiem lat odbiera pamięć i niszczy mózg. Przez bardzo długi czas wczesne objawy mogą być niezauważone lub mylnie interpretowane jako zmęczenie, rozkojarzenie czy przygnębienie. Na początku pacjent ma problemy z zapamiętywaniem nowych informacji i trudności z przypominaniem sobie niektórych słów.
To sygnał, który wskazuje na alzheimera
Organizacja Alzheimer’s Assocation, skupiająca się m.in. na badaniach nad alzheimerem, wskazuje, że niektóre zachowania mogą sygnalizować chorobę. Jednym z nich są trudności ze skoordynowaniem wszystkich czynności podczas przyrządzania posiłku. Chodzi o to, że osoba dotknięta tym schorzeniem może mieć duże problemy, by odmierzyć składniki czy przeliczyć miary. Do tego w trakcie gotowania nie może skoncentrować się na wykonywanej czynności i potrzebuje więcej czasu, by uporać się z tym zadaniem.
Jak wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma "Neurology", zaangażowanie w prace domowe pozwala uchronić mózg przed demencją i spowolnić jego starzenie. Aby "centrum dowodzenia" zachowało sprawność do późnych lat, warto robić różne rzeczy m.in. gotować.
Badacze dowiedli, że ci, którzy nie stronią od obowiązków domowych, są o 21 proc. mniej narażeni na ryzyko rozwoju demencji. Mogłoby się wydawać, że są to zadania banalnie proste, a jednak wymagają one planowania i pewnej logistyki. Łączą w sobie aktywność fizyczną i umysłową, co dobrze działa zbawiennie na mózg i przyczynia się też do zmniejszenia ryzyka demencji.
Niemniej sporadyczne błędy (związane też z prowadzeniem finansów i rachunków), jak podkreśla Alzheimer’s Assocation, nie są powodem do niepokoju. Jest to też nieunikniona oznaka tego, że się po prostu starzejemy.
Polecany artykuł: