Pozwoli schudnąć szybko i bez diety. Nowy lek budzi ogromne nadzieje ekspertów

2023-04-12 13:50

W ostatnich latach pojawiło się kilka skutecznych leków na otyłość. Naukowcy właśnie opracowali kolejny - taki, który nie tylko przyspiesza utratę zbędnych kilogramów, ale również cofa zmiany w wątrobie, może również zmniejszyć ryzyko raka wątroby i chorób układu krążenia. Obecnie jest on w fazie badań, ale już budzi ogromne nadzieje na przełom w leczeniu otyłości.

Kobieta mierzy obwód talii
Autor: Getty Images Pozwoli schudnąć szybko i bez diety. Nowy lek budzi ogromne nadzieje ekspertów

Otyłość to poważna choroba. Gdy nie jest leczona, doprowadza do wielu innych schorzeń - w tym chorób wątroby i trzustki, cukrzycy typu 2, chorób serca, chorób zwyrodnieniowych stawów i niektórych nowotworów złośliwych, ma również niekorzystne skutki psychologiczne.

W ostatnich latach powstało kilka skutecznych leków na otyłość. Najnowszy z nich - który być może stanie się przełomem w leczeniu otyłości - opracowali naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio wspólnie z zespołem badaczy z University of Pennsylvania i Cornell University. Preparat przetestowano póki co na myszach.

Badacze zaobserwowali, że gryzonie już po krótkiej terapii zaczynają tracić na wadze. "Wszystkie stają się szczupłe" - powiedział jeden z autorów badań, dr Madesh Muniswamy, dyrektor Centrum Medycyny Mitochondrialnej w UT Health San Antonio.

Żyję z: “Zobaczyłam na wadze 130 kg. Wiedziałam, że jak teraz czegoś nie zrobię, to będzie koniec”

Nowy lek przyspiesza metabolizm 

Do odkrycia leku doszło przez przypadek. Zespół naukowców sprawdzał, w jaki sposób magnez wpływa na procesy metaboliczne - produkcję i zużycie energii przez komórki ciała. Energia ta, czyli ATP, napędza wszystkie procesy jakie zachodzą w organizmie.

Sam magnez jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla zdrowia - wpływa m.in. na poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Jednak zbyt dużo magnezu spowalnia produkcję energii w mitochondriach ("elektrowniach" komórek).

Naukowcy usunęli myszom genu MRS2, dzięki któremu transport magnezu do mitochondriów jest szybszy. To zaś sprawiło, że w mitochondriach gryzoni wydajniejszy był metabolizm cukru i tłuszczy. Utuczone wcześniej myszy zaczęły wtedy chudnąć, a ich wątroba nie wykazywała oznak stłuszczenia. 

Taki sam efekt udało się następnie osiągnąć dzięki lekowi, który naukowcy roboczo nazwali CPACC. Nowy lek ogranicza ilość magnezu, jaki trafia do mitochondriów, a w efekcie przyspiesza metabolizm cukru i tłuszczy.

Nad cząsteczką czynną badacze pracowali kilka lat 

Składnikiem czynnym nowego preparatu jest mała cząsteczka, nad którą badacze pracowali przez kilka lat (szczegółów nie podano, gdyż odkrycie zostało opatentowane).

Lek testowano na myszach, przez dłuższy czas karmionych żywnością bogatą w kalorie, słodką i tłustą - taką, jaką stosują ludzie w większości państw zachodnich. Efektem był długotrwały stres żywieniowy, którego skutkami jest otyłość, cukrzyca typu 2 i powikłania sercowo-naczyniowe.

Badania pokazały, że obniżenie poziomu magnezu trafiającego do mitochondriów złagodziło niekorzystne efekty tego stresu. 

"Te odkrycia są wynikiem kilku lat pracy" - podsumował dr Madesh Muniswamy. „Lek, który zmniejsza otyłość, a wraz z nią ryzyko chorób kardiometabolicznych, takich jak zawał serca i udar, a także stłuszczenie wątroby i częstość występowania raka wątroby, będzie miał ogromne znaczenie. Będziemy kontynuować pracę nad tym preparatem”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki