Raport CDC ws. szczepień dzieci. Czy odnotowano zdarzenia niepożądane?
W przeprowadzonych badaniach preautoryzacyjnych dotyczących szczepionki Pfizer-BioNTech (BNT162b2) przeciwko COVID-19 dopuszczonych dla dzieci w wieku 5–11 lat, zaszczepieni najmłodsi zgłaszali łagodne do umiarkowanych reakcji miejscowych i ogólnoustrojowych. CDC wydało właśnie raport po dopuszczeniu szczepień dla tej grupy.
Spis treści
- Na czym polega raport przygotowany przez ekspertów CDC?
- Najczęściej występujące zdarzenia niepożądane
- Inne zdarzenia niepożądane po szczepieniu dzieci
Na czym polega raport przygotowany przez ekspertów CDC?
Raport przygotowany przez ekspertów CDC obejmuje informacje o reakcjach miejscowych i ogólnoustrojowych u dzieci, które występują po przyjęciu szczepienia, w szczególności po podaniu drugiej dawki. CDC dokonało przeglądu zdarzeń niepożądanych po otrzymaniu szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 zgłoszonych do systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepionek (VAERS) w okresie od 3 listopada do 19 grudnia 2021 r.
VAERS jest krajowym systemem biernego nadzoru nad bezpieczeństwem szczepionek, zarządzanym przez FDA i CDA, który monitoruje zdarzenia niepożądane po szczepieniu. Dane obejmują zgłoszenia od każdego - pracowników służby zdrowia, producentów szczepionek i społeczeństwa oraz zostały przeanalizowane ogólnie, a także według płci, pochodzenia etnicznego i grupy wiekowej.
Najczęściej występujące zdarzenia niepożądane
Łącznie dzieciom w wieku 5-11 lat podano około 8,7 miliona dawek. Zgodnie z danymi VAERS odnotowano 4249 zgłoszeń o zdarzeniach niepożądanych po szczepieniu szczepionką Pfizer-BioNTech w tej grupie wiekowej, z czego 4149 (97,6 proc.) nie było poważnych. Mediana wieku wynosiła 8 lat, a 1896 (44,6 proc.) zgłoszeń dotyczyło mężczyzn.
Większość dzieci (97,5 proc.) otrzymała tylko szczepionkę Pfizer-BioNTech COVID-19, a jednocześnie podawaną szczepionka był preparat przeciw grypie (2,1 proc.).
Po podaniu 2 dawki szczepienia zgłoszono łącznie 17 180 (57,5 proc.) reakcji miejscowych i 12 223 (40,9 proc.) reakcji ogólnoustrojowych, w tym ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie lub ból głowy. Autorzy raportu twierdzą, że wstępne ustalenia dotyczące bezpieczeństwa są podobne do wyników uzyskanych z badań klinicznych przed wydaniem pozwolenia na szczepienie tej grupy dzieci.
Ogółem 4149 (97,6 proc.) raportów VAERS dotyczyło zdarzeń niepoważnych, a 100 (2,4 proc.) dotyczyło zdarzeń poważnych.
Najczęściej zgłaszanymi stanami wśród 100 zgłoszeń poważnych zdarzeń były:
- gorączka (29 proc.),
- wymioty (21 proc.)
- podwyższony poziom troponiny (15 proc.).
Inne zdarzenia niepożądane po szczepieniu dzieci
Wśród odnotowanych 12 poważnych zgłoszeń napadów:
- jedno dziecko doświadczyło omdlenia (nie napadu), a inne potencjalnie doświadczyło omdlenia,
- dwoje dzieci doświadczyło napadów gorączkowych,
- jedno dziecko miało w przeszłości napady drgawkowe,
- dwoje dzieci miało potencjalnie rozwijającą się chorobę napadową,
- pięcioro dzieci doświadczyło napadu padaczkowego.
Spośród 15 wstępnych doniesień o zapaleniu mięśnia sercowego zidentyfikowanych w okresie analitycznym, 11 zostało zweryfikowanych (przez wywiad lub przegląd dokumentacji medycznej) i spełniało definicję przypadku zapalenia mięśnia sercowego. Z tej grupy 7 dzieci wyzdrowiało, a czworo wracało do zdrowia w momencie publikacji raportu.
Autorzy analiz podkreślają, że przypadki te wydają się zgodne z innymi doniesieniami o zapaleniu mięśnia sercowego po szczepieniu mRNA COVID-19 w odniesieniu do czasu wystąpienia objawów i łagodnego przebiegu klinicznego.
Zapalenie mięśnia sercowego to rzadkie poważne zdarzenie niepożądane, które jest związane ze szczepionkami opartymi na mRNA przeciwko COVID-19. Według danych uwzględnionych w raporcie odsetek zgłaszanych przypadków zapalenia mięśnia sercowego związanego ze szczepionką wydaje się najwyższy wśród chłopców w wieku 12–29 lat, jednak naukowcy wskazują, że dotychczas zapalenie mięśnia sercowego u dzieci w wieku 5–11 lat występuje rzadko.
Firma VAERS otrzymała dwa zgłoszenia dt. zgonów w okresie analitycznym - oba są w trakcie przeglądu. Zgony wystąpiły u dwóch dziewczynek w wieku 5 i 6 lat, z których obie miały skomplikowaną historię medyczną i były w złym stanie zdrowia przed szczepieniem. Jednak jak podkreślają badacze - żadne z danych nie sugerowały związku przyczynowego między śmiercią a szczepieniem.
Około 5,1 proc. rodziców zgłosiło, że ich dziecko nie było w stanie wykonywać codziennych czynności w dniu po podaniu dawki pierwszej szczepienia, a 7,4 proc. po podaniu dawki drugiej. 14 dzieci (0,02 proc.) miało opiekę w szpitalu. Informacje dotyczące powodu hospitalizacji były dostępne dla pięciorga dzieci i obejmowały:
- zapalenie wyrostka robaczkowego (u dwójki dzieci),
- wymioty i odwodnienie (jedno dziecko),
- infekcję dróg oddechowych (jedno dziecko),
- zapalenie tkanki łącznej pozagardłowej (jedno dziecko).
Jak podkreślają autorzy raportu, ze wszystkimi rodzicami i opiekunami dzieci wymagających hospitalizacji kontaktowano się - dwoje rodziców wypełniło raporty VAERS, a jeden wykazał błędną hospitalizację.
Ograniczenia raportu CDC
Autorzy raportu podkreślają, że zawiera on co najmniej cztery ograniczenia.
Po pierwsze system VAERS dotyczy biernego nadzoru i podlega stronniczości w zgłaszaniu bądź zaniżaniu danych, w szczególności w przypadkach zdarzeń niepożądanych. Co więcej, nie zawsze podawano informacje dotyczące pochodzenia etnicznego – taki przypadek miał miejsce w >40 proc. raportów udostępnionych przez VAERS.
Po trzecie dane pochodziły także z dobrowolnego programu v-safe, co w rezultacie skutkuje tym, że nie mogą być reprezentatywne dla zaszczepionej populacji. Kolejnym ograniczeniem jest krótki okres obserwacji. To powoduje, że dane mogą ulec zmianie w miarę kontynuowania monitorowania bezpieczeństwa i podawania większej ilości dawek dzieciom w wieku 5–11 lat.
Eksperci podkreślają, że szczepienia nadal pozostają najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu COVID-19. CDC i FDA nadal będą monitorować bezpieczeństwo szczepionek, by w razie potrzeby dostarczać aktualizacje, aby odpowiednio kierować zaleceniami dotyczącymi szczepień przeciwko SARS-CoV-2.
Polecany artykuł: