Zmiany w schemacie szczepień mieszanych na COVID-19. Nowe wytyczne MZ

2022-01-03 9:42

Od 3 stycznia obowiązuje nowy schemat szczepień mieszanych przeciw COVID-19. Schemat zaktualizowano zgodnie z najnowszymi wytycznymi Rady Medycznej, w oparciu o stanowiska EMA, FDA i ECDC, a zmiany dotyczą schematów dla szczepień preparatami Moderna, Pfiizer/BioNTech, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.

Zmiany w schemacie szczepień mieszanych na COVID-19. Nowe wytyczne MZ
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Rekomendowany schemat szczepień podstawowych na COVID-19 u dorosłych
  2. Rekomendowany schemat szczepień przypominających u dorosłych
Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronach Ministerstwa Zdrowia. Zaznaczono w nim, że zmiany wprowadzane są ze względu na " aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, w oparciu o stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA)".

Rekomendowany schemat szczepień podstawowych na COVID-19 u dorosłych

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w schemacie podstawowym u osób w wieku powyżej 18 lat w celu dokończenia rozpoczętego schematu szczepienia preparatem Spikevax (Moderna), Comirnaty (Pfizer-BioNTech), lub Vaxzevria (AstraZeneca), gdy zachodzi konieczność zmiany preparatu u pacjenta, niezależnie od zaistniałej przyczyny, można podać każdą inną dostępną szczepionkę mRNA, lub szczepionkę Vaxzevria (AstraZeneca) zachowując odstęp równy lub większy niż 28 dni między dawkami.

Ministerstwo podkreśla, że "Nadal rekomendowanym schematem podstawowym jest schemat homologiczny z wykorzystaniem jednego preparatu, a w przypadku schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność: szczepionka wektorowa - szczepionka mRNA".

Jak czytamy na stronie MZ. odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidualnych wskazań do takiego postępowania.

Rekomendowany schemat szczepień przypominających u dorosłych

W przypadku szczepień przypominających u osób powyżej 18 r. życia ministerstwo rekomenduje podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie:

  • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub Vaxzevria (AstraZeneca) podanie szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 5. miesięcy,
  • po szczepieniu szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen podanie szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen lub szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 2. miesięcy,
  • dawka przypominająca szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen może być warunkowo podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

 Jak podkreślono w wytycznych, u osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki:

  • Pfizer Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml
  • Moderna Spikevax połowa dawki: 50 µg - 0,25 ml
  • Johnson&Johnson Vaccine Janssen w pełnej dawce 0,5 ml

z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA.