Ta cząsteczka pomaga wrócić do formy po COVID-19. "Sport w pigułce"

2022-01-03 8:05

Badania prowadzone na Politechnice Łódzkiej dowodzą, że suplementowanie cząsteczki nazwanej 1-MNA korzystnie wpływa na powrót do formy sprzed zakażenia COVID-19. Tak uważa również kardiolog dr Michał Chudzik, twórca programu STOP-COVID, który od ponad roku bada osoby z long Covid.

Ta cząsteczka pomaga wrócić do formy po COVID-19. Sport w pigułce
Autor: Getty Images

Cząsteczka nosi nazwę 1-MNA, została przebadana na Politechnice Łódzkiej i jest produkowana w łódzkich laboratoriach. W dawce 58 mg na dobę korzystnie wpływa na wydolność i tolerancję wysiłku fizycznego.

Jak wyjaśnia dr nauk chemicznych Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju z łódzkiej firmy Pharmena, która pracowała nad 1-MNA na Politechnice Łódzkiej od pierwszych badań w laboratorium po jej opatentowanie: "W wyniku uprawiania sportu w naszym organizmie aktywuje się szereg mechanizmów, m.in. lipaza lipoproteinowa. MNA wpływa na metabolizm tłuszczy, zwiększa aktywność lipazy, w stopniu podobnym jak podczas umiarkowanej aktywności fizycznej" .

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Cząsteczka 1-MNA należy do tzw. cząsteczek endogennych, czyli występuje w organizmie człowieka, jest również spotykana w naturze - m.in. w liściach wakame i zielonej herbacie.

Jako czwartorzędowa sól pirydyniowa jest głównym metabolitem witaminy B3 (witaminy PP). Działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, poprawia mikrokrążenie i aktywuje enzymy, które korzystnie działają m.in. na procesy życiowe.

Cząsteczka ta stabilizuje m.in. sirtuiny, czyli białka odpowiedzialne za procesy starzeniowe, opóźniając je. To działanie udokumentowano publikacjami, m.in. w magazynie "Nature"; badania 1-MNA prowadzono również na Uniwersytecie Harvarda.

Kilka miesięcy temu cząsteczką zainteresował się łódzki kardiolog i internista dr Michał Chudzik, twórca i koordynator programu STOP-COVID – skoordynowanej opieki kardiologicznej nad pacjentami po przebyciu choroby COVID-19. Przez ponad rok przebadał on ponad 2,5 tys. ozdrowieńców z różnego rodzaju powikłaniami, określanymi jako long Covid.

Jak wynika z obserwacji, osoby powracające do zdrowia po infekcji SARS-CoV2 najczęściej skarżą się na przewlekłe zmęczenie, rozległe bóle mięśniowe i osłabienie – te dolegliwości dotyczą nawet ok. 70 proc. ozdrowieńców. Mogą prowadzić one do tzw. zespołu chronicznego zmęczenia, który znacznie zmniejsza wydolność organizmu.

"Nawet młody pacjent po przebyciu infekcji koronawirusowej może odczuwać mocny spadek formy, a czynności, które dotąd nie sprawiały mu wysiłku, np. wejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu czy uprawianie sportu, nagle stają się dla niego problemem" – wyjaśnia dr Michał Chudzik.

Jego zdaniem w przypadku ozdrowieńców najskuteczniejszy jest kompleksowy program rehabilitacji pocovidowej, obejmujący pracę nad kondycją fizyczną, wsparcie psychologiczne i dietetyczne. Po jej wdrożeniu 80-90 proc. pacjentów bardzo szybko dochodzi do siebie. W ramach programu lekarz stosuje nowoczesne metody, np. terapię mitochondrialną, dającą wzmocnienie struktur energetycznych w komórkach.

Polega ona na tym, że pacjent oddycha powietrzem o naprzemiennie niskiej i wysokiej zawartości tlenu, co mobilizuje organizm do zwiększonej produkcji krwinek czerwonych i żelaza. Metoda ta stosowana jest u sportowców, podobnie jak odpowiednio dobrana suplementacja. Stąd wziął się pomysł, by na ozdrowieńcach wypróbować działanie 1-MNA, nazywanej "sportem w pigułce".

"Wiemy, że 1-MNA powstaje w wyniku przemian metabolicznych witaminy B3, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, chroniących nasz organizm przed atakami bakterii i wirusów oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dlatego też postanowiliśmy zbadać, czy suplementacja 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2" – mówi dr Chudzik.

Pacjenci przechodzący rehabilitację po COVID-19 podzielono na dwie grupy: jednej podawano preparat z 1-MNA, druga go nie otrzymywała. W tym czasie obie grupy wykonywały również zalecane ćwiczenia.

Po sześciu tygodniach pacjenci rehabilitowani i przyjmujący preparat z 1-MNA mieli wydolność poprawioną o 92 proc., pozostali – o 60 proc., co pozwala przypuszczać, że suplementowanie 1-MNA ma korzystny wpływ na powrót do formy sprzed zakażenia koronawirusem. "Wyniki są obiecujące, jednak wciąż są to badania wstępne" - zaznacza dr Chudzik.