Przypadek 1 na 30 mln: chłopiec urodził się bez penisa. Lekarze podjęli kontrowersyjną decyzję

2022-10-20 10:28

Na świat przyszedł chłopiec bez wykształconego penisa, a jego jądra były schowane wewnątrz ciała. Niemowlę oddawało mocz przez odbyt. Lekarze postanowili przeprowadzić operację korekcyjną, która umożliwi dziecku normalne oddawanie moczu. Decyzja lekarzy okazała się jednak bardzo kontrowersyjna, gdyż ma być to operacja feminizacji.

Matka trzyma śpiące dziecko za rączkę
Autor: Getty Images

Afalia - tak nazywa się stan, w którym urodził się chłopiec pochodzący z Iranu. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Szacuje się, że występuje w przypadku jednego na 30 milionów urodzeń. Przypadek medyczny chłopca opisano na łamach czasopisma "Radiology Case Reports". W momencie opisania przypadku medycznego, irański chłopiec miał już 14 miesięcy, a jego moszna i jądra pozostały nienaruszone. W całej literaturze medycznej udokumentowano mniej niż 100 takich przypadków.

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Chłopiec urodził się bez penisa. Podjęto decyzję o zmianie płci dziecka

Afalia jest stanem, który swoje podłoże ma już w ciąży. To właśnie w tym czasie genitalia płodu nie rozwijają się prawidłowo. Matka chłopca nie zgłaszała jednak żadnych niepokojących dolegliwości w czasie ciąży. Dziecko przyszło na świat w dobrym stanie ogólnym.

Chłopiec, który urodził się bez członka, miał wykształconą mosznę i dwa jądra schowane wewnątrz ciała. Mocz oddawał przez odbyt. Z początku lekarze nie wiedzieli, w jaki sposób funkcjonuje układ moczowy chłopca. Dopiero po wykonaniu serii badań kilka miesięcy po jego urodzeniu doszli do tego, że z powodu przetoki, czyli nieprawidłowego połączenia między pęcherzem a odbytnicą. Niezbędny był więc zabieg umożliwiający oddawanie moczu w poprawny sposób.

W takich przypadkach zazwyczaj członka tworzy się chirurgicznie. Jest to tzw. falloplastyka. Lekarze stwierdzili jednak, że łatwiej będzie zrekonstruować układ moczowy chłopca dzięki przeprowadzeniu korekty płci. W tym celu niezbędna była operacja feminizacji w celu utworzenia pochwy. Dziecku zlecono również hormonoterapię (przyjmowanie estrogenów) w okresie dojrzewania, by powstrzymać zmiany hormonalne typowe dla chłopców. Hormony mają powstrzymać m. in. rozwój zarostu czy mutację.

Zabieg miał mieć miejsce w Zahedan University of Medical Sciences. Lekarze nie poinformowali jeszcze, czy chłopiec przeszedł operację.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki