Przez rok jadła żelki i płatki. Tylko te produkty nie "drażniły" jej choroby

2022-11-03 10:23

Sianny Thomas zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które utrudniały codzienne funkcjonowanie. 36-latka udała się do lekarza, ale ten odesłał ją do dietetyka. Z powodu swoich problemów Thomas trafiła do szpitala, ale tam także nie została prawidłowo zdiagnozowana. Dopiero kolonoskopia wykazała, że kobieta cierpi na poważną chorobę.

Przez rok jadła żelki i płatki. Tylko te produkty nie drażniły jej choroby
Autor: Getty Images / BBC Przez rok jadła żelki i płatki. Tylko te produkty nie "drażniły" jej choroby

Nietypowa dieta Sinny była wynikiem choroby, z jaką się zmagała. Kobieta nie wiedziała, co jej dolega, a wszystko, co jadła, powodowało u niej nudności i biegunki. Kiedy swoją dietę oparła na dwóch produktach – żelkach i płatkach owsianych, czuła się lepiej, ale to nie było rozwiązanie problemu. Dopiero po trzech latach i kolonoskopii 36-latka dowiedziała się, na co choruje.

Żywiła się tylko płatkami owsianymi i żelkami

Reżim żywieniowy, który narzuciła sobie 36-latka, spowodował znaczącą utratę wagi. Kobieta straciła prawie 20 kg, ale nieprawidłowe odżywianie doprowadziło do osłabienia jej skóry, włosów i paznokci. Kobieta udała się do lekarza już wcześniej, jednak ten przepisał jej leki i odesłał do dietetyka.

Dietetyk z kolei zalecił jej jedzenie płatków owsianych. Jednak jej stan był na tyle poważny, że po pewnym czasie Thomas trafiła do szpitala. Tam także nie zdiagnozowano jej prawidłowo i dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań znacznie później, lekarze powiedzieli kobiecie, że wszystkie jej zdrowotne problemy to wynik choroby Leśniowskiego-Crohna.

Dziś Sinny wie, że gdyby zdiagnozowano ją wcześniej, nie musiałaby cierpieć z powodu bólu i innych objawów związanych z chorobą. 36-latka przestrzega innych, by jeśli zauważą niepokojące objawy takie jak biegunki, nudności, bóle brzucha, krew w kale, wykonali testy i udali się do specjalisty.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Choroba Leśniowskiego-Crohna atakuje ludzi w różnym wieku

Dokładna przyczyna choroby Leśniowskiego-Crohna nie jest znana. Uważa się, że schorzenie ma związek z kilkoma czynnikami, do których należą m. in. stres, skład mikrobioty jelitowej, czynniki genetyczne. Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyka ludzi w każdym wieku.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna zwykle zaczynają się w dzieciństwie lub wczesnej dorosłości. Należą do nich biegunka, bóle i skurcze żołądka, krew w kale, zmęczenie, utrata wagi. Niektóre z symptomów schorzenia powodują kolejne objawy - na przykład bóle żołądka mogą wzmagać nudności.

Symptomy schorzenia mogą być stałe lub pojawiać się i znikać, np. co kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli zauważasz podobne objawy u siebie, koniecznie udaj się do lekarza. Nieleczona choroba Leśniowskiego-Crohna może doprowadzić do raka jelita grubego.