Przez koronawirusa można wyłysieć! Coraz więcej problemów

2020-06-08 16:35

Mowa o łysieniu spowodowanym stresem. A przez koronawirusa, pandemię i problemy na rynku pracy oraz te spowodowane izolacją oraz ciągły lęk o zdrowie swoje i najbliższych wiele osób przeżywa tak silny stres, że w jego wyniku traci włosy!

Łysienie psychogenne - wypadanie włosów spowodowane stresem
Autor: Thinkstockphotos.com Życie w ciągłym stresie wpływa nie tylko na sferę emocjonalną człowieka, ale także na organizm. Stres bywa przyczyną łysienia, a nawet nałogowego wyrywania włosów.

Za wypadaniem włosów stoi, poza oczywiście genami, stres. Im większy stres i im dłużej trwa, tym bardziej odbija się na naszym zdrowiu, na kondycji całego organizmu. Stres osłabia także włosy i powoduje problemy skórne. Może odpowiadać za łupież, a nawet łojotokowe zapalenie skóry. 

Ostatnio wiele osób miało powody do stresu - z powodu pandemii koronawirusa, obniżek pensji, utraty pracy, zamknięcia firmy, strachu o zdrowie swoje i najbliższych, a także pytania o to, co będzie dalej... Długi okres izolacji negatywnie wpłynął na zdrowie znacznej części społeczeństwa.

Polecamy: Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?

– Sytuacje kryzysowe u większości z nas powodują dyskomfort psychiczny. Wybuch pandemii był dla nas dosyć intensywnym czynnikiem stresogennym. W związku z tym obserwujemy wzrost liczby osób borykających się z łysieniem telogenowym. Ten rodzaj łysienia powoduje skrócenie cyklu życia włosa. Objawia się dopiero po dwóch–trzech miesiącach od sytuacji, która nas dotknęła, więc teraz zaczynamy dostrzegać skutki rozpoczęcia izolacji w Polsce – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Jak uratować czuprynę?

Nie tylko poprzez odpowiednie kosmetyki, ale także masaż skóry głowy. Takie wcieranie preparatów poprawia krążenie krwi w komórkach i sprawi, że substancje aktywne lepiej się wchłoną. 

Czytaj też: ŁYSIENIE PLACKOWATE - przyczyny, objawy i leczenie

– Osoby, które mają tendencję do łuszczycy, atopii, świądu czy łupieżu, obecnie powinny zainwestować w dobrej jakości szampony i odżywki. Warto bowiem pamiętać, że podziały komórkowe odbywają się w macierzy włosa, która ulokowana jest w skórze, dlatego jej dobra kondycja to podstawa – zaznacza Anna Mackojć w rozmowie. 

Po czym poznać, że łysiejemy?

Pierwszym sygnałem łysienia, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest większa utrata włosów podczas wykonywania codziennej pielęgnacji, czesania i mycia. 

Czy grozi ci łysienie?
Pytanie 1 z 7
Ile włosów wyczesujesz w ciągu minuty?
Badanie skóry głowy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki