Przez dwa miesiące leżeli bezczynnie w łóżku. Skutki eksperymentu okazały się fatalne

2023-03-07 16:58

Grupa brytyjskich badaczy podjęła się przeprowadzenia niestandardowego eksperymentu dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Uczestnicy mieli bardzo proste zadanie do wykonania. Musieli non stop leżeć w łóżkach przez 60 dni. Nie mogli nawet skorzystać z toalety. Skutki tej obserwacji okazały się zatrważające.

Eksperyment University of Bath
Autor: Twitter: University of Bath Przez dwa miesiące leżeli bezczynnie w łóżku. Skutki eksperymentu okazały się fatalne

Brytyjscy naukowcy z University of Bath przyjęli zlecenie od Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zdecydowali się przeprowadzić nietypowy eksperyment z udziałem 20 mężczyzn. Ochotnicy w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej nie mogli podejmować żadnej aktywności fizycznej. Spędzili 60 dni w łóżkach. Spożywali w nich posiłki, brali prysznic, a także załatwiali swoje potrzeby fizjologiczne. Tak mijał im dzień za dniem.

Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Choć badani byli objęci opieką specjalistów i odżywiali się zdrowo, skutki eksperymentu okazały się fatalne. Uczeni podzieli się swoimi wnioskami za pośrednictwem mediów społecznościowych, udostępniając wpis z opisem: "Połóż młodych mężczyzn do łóżka na dwa miesięcy bez aktywności fizycznej i co otrzymasz?". Dowiedli, że długotrwała bezczynność znacznie odbija się na zdrowiu metabolicznym organizmu.

Stan zdrowia uczestników się znacznie pogorszył

We wcześniejszej analizie z 2018 roku odkryto, że nawet krótkie ćwiczenia pozytywnie wpływają na przemianę glukozy w naszym organizmie. Brytyjscy naukowcy, mając to na uwadze, chcieli w swoim eksperymencie sprawdzić odwrotność tej zależności. Oznacza to, że skupili się na zbadaniu reakcji organizmu na zupełny brak aktywności fizycznej. Wyniki są wstrząsające.

Uczestnicy znacznie pogorszyli swoje wyniki zdrowia metabolicznego po dwóch miesiącach nicnierobienia. Średni poziom cukru we krwi zwiększył się o ok. 6 proc. w ciągu dnia i o 10 proc. w nocy. Według naukowców zdolność ochotników do przetwarzania cukru uległa pogorszeniu aż o 24 proc. mimo zastosowania odpowiednio zbilansowanej diety.

Badacze zwrócili uwagę jeszcze na ważny aspekt. Dzięki temu, że uczestnicy mieli ograniczone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, uniknęli dodatkowych konsekwencji zdrowotnych.

Nie bez kozery mówi się, że ruch to zdrowie

Jak wyjaśnił, główny autor badania, prof. Dylan Thompson, wraz ze swoim zespołem badawczym wywnioskował, że "zrezygnowanie z aktywności fizycznej ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie fizjologiczne i to w większym stopniu, niż wpływ kontrolowanej diety". Co więcej, ograniczenie wysiłku zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju wielu chorób, m.in. cukrzycy typu II.

Choć analiza została przeprowadzona z myślą o wyprawach kosmicznych, niewątpliwe ma też przełożenie na to, jak funkcjonujemy w codziennym życiu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki