Przeszła dwa zawały przed 40., choć nie była w grupie ryzyka. "Chcę, żeby ludzie wiedzieli..."

2022-09-16 16:08

Była wysportowana i zdrowa, a mimo to przeszła zawał. A nawet dwa – i oba przed 40. rokiem życia. Nicole miała wczesne objawy, lecz lekarze je przeoczyli, mimo tego, że była osobą aktywną. Ona też odpuściła, dziś ma 44 lata i ostrzega innych, by nie popełnili tego błędu.

Przeszła dwa zawały przed 40., choć nie była w grupie ryzyka. Chcę, żeby ludzie wiedzieli...
Autor: Getty Images

Pierwszy atak serca Nicola przeszła w wieku 38 lat. Na kilka godzin przed atakiem czuła się nieco oszołomiona, miała zgagę i uderzenia gorąca. Sytuacja nasiliła się, kiedy położyła dzieci do łóżka. Wtedy pojawił się ból szczeki i mdłości.

Nie podejrzewała, że to może być zawał

Mąż kobiety postanowił wezwać karetkę. Już wtedy oboje czuli, że coś jest nie tak. 20 minut po wezwaniu pomocy, do jej domu dotarli sanitariusze.

Nawet ratownik błędnie zdiagnozował problem Nicole. Twierdził, że to mogą być problemy ze strony układu pokarmowego, jednak zalecił, by wsiadła do ambulansu i pojechała do szpitala.

W szpitalu 38-latce od razu wykonano badanie EKG. Kiedy personel medyczny zobaczył wynik badania, natychmiast skierowano ją na oddział, gdzie miała czekać na kardiologa.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

"To może przydarzyć się każdemu"

Nicole została zabrana na pilną operację, ponieważ lekarze stwierdzili, że 80 proc. jej tętnicy wieńcowej jest zablokowane, a ona przeszła zawał. Kobieta wyjaśnia: "Zawał serca nie był czymś, czego się spodziewałam, nie miałam historii rodzinnej ani czynników ryzyka. Poczułam się zdrętwiała, przytłoczona i nie wierzyłam, że to się stało".

Niecałe dwa lata później koszmar kobiety się powtórzył. W przeddzień swoich 40. urodzin kobieta ponownie trafiła na pogotowie. Ta sama tętnica była zablokowana w 95 proc. Jednak znowu jej się udało i mogła wrócić do domu.

44-latka przyznała, że gdy czasami czuje ostry ból w klatce piersiowej, najpierw musi ustalić, czy to nagły wypadek i znowu ma zawał, czy tylko przesadza. Kiedy wraca wspomnieniami do okresu przed pierwszym zawałem, wie, że przeoczono objawy, jakie dawał jej organizm. Była u lekarza dwukrotnie w okresie poprzedzającym zawał, ponieważ zauważyła, że jej kostki i kolana są opuchnięte.

Kobieta śledzi doniesienia naukowe i badania analizujące zawały serca, ponieważ przyczyny jej problemów nadal pozostają tajemnicą. Dziś ostrzega innych. - Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że to może przydarzyć się każdemu. Nie miałam żadnego z czynników ryzyka. Nigdy nie paliłam, lampka wina była rzadkością, byłam zdrowa i aktywna – powiedziała Nicole.

Objawy zawału serca

Objawy zawału serca mogą się różnić w zależności od osoby. Niektórzy wcale nie odczuwają żadnych znaków ostrzegawczych przed zawałem. Inni z kolei potrafią odczuwać sygnały z kilkudniowym, a nawet tygodniowym wyprzedzeniem.

Najczęstszymi objawami zawału serca jest ból w klatce piersiowej. Dyskomfort może promieniować także na ramiona, szyję, szczękę, a nawet plecy. Innymi symptomami wskazującymi na zawał są nagłe zawroty głowy, oszołomienie, niepokój.

Często chory ma nudności lub wymioty. Może pojawić się także zgaga. Pacjent w trakcie zawału może również nadmiernie się pocić i mieć problemy w oddychaniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki