Przeszedłeś COVID-19? Jest szansa, że możesz długo odczuwać skutki tej choroby
Osoby, u których infekcja COVID-19 miała ciężki przebieg, mogą odczuwać jej objawy nawet przez kilka miesięcy. O tym dowodzą najnowsze wyniki badań naukowych!
Ze wcześniejszych raportów naukowych wynika, że niektórzy pacjenci odczuwają negatywne skutki zachorowania na koronawirusa, m.in. ból głowy, zmęczenie, kaszel czy osłabienie. Do tych objawów po przebytej chorobie zaliczają się też problemy z pamięcią, mgła mózgowa i depresja. Ozdrowieńcy skarżą się, że utrzymują sięone co najmniej do sześciu miesięcy.
Kwestia ta zainteresowała naukowców z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School. Ich celem było rozpoznanie cech indywidualnych, dzięki którym można byłoby przewidzieć przebieg objawów przez co najmniej dwa miesiące. Na portalu medycznym medRxiv ukazały się wyniki badań pokazujące, że ozdrowieńcy mogą odczuwać objawy do 10 miesięcy po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.
Naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że 87 proc. osób z COVID-19 miało co najmniej jeden długo utrzymujący się objaw. Z kolei 63 proc. pacjentów sześć miesięcy po przebytej hospitalizacji borykało się z osłabieniem lub zmęczeniem. 26 proc. ozdrowieńców narzekało na zaburzenia snu.
Wnioski z badania
Zespół badaczy wykorzystał dane z wielofalowej ankiety przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych między 13 czerwca 2020 a 10 stycznia 2021 roku. Wzięło w niej udział ponad 124 tys. osób. Na podstawie tych informacji naukowcy określili zakres poszczególnych cech, które przewidywały utrzymywanie się objawów pocovidowych przez kilka miesięcy po wyzdrowieniu.
Około 7,9 proc. ozdrowieńców zgłosiło, że objawy odczuwało przez ponad dwa miesiące po przebytej chorobie. Naukowcy odnotowali, że spośród ankietowanych 3,4 proc. miało negatywne skutki po koronawirusie utrzymujące się przez cztery miesiące lub dłużej, a 2,2 proc. przez ponad pół roku. Analiza dostarczyła dowodów, że niektórzy ozdrowieńcy doświadczają długotrwałych i uporczywych efektów po przebytej chorobie COVID-19. Odnotowano też, że wiek może mieć wpływ na czas ich trwania i podkreślono, że "trwałe objawy nie są silnie związane z żadną indywidualną grupą socjodemograficzną".
Zdaniem naukowców te wyniki mogą pomóc w stratyfikacji ryzyka, mającej na celu określenie osób, które są bardziej narażone na trwałe objawy.
Źródło: News Medical
Polecany artykuł: