Przeszczepili pacjentowi serce świni. Pierwsza taka operacja w historii

2022-01-11 10:42

Wielki sukces amerykańskich chirurgów z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland. Przeprowadzili jako pierwsi na świecie przeszczep serca z genetycznie zmodyfikowanej świni. Dzięki temu uratowali życie 57-letniemu pacjentowi.

Przeszczepili pacjentowi serce świni. Pierwsza taka operacja w historii
Autor: Getty Images

57-letni David Bennet nie został zakwalifikowany do przeszczepu ludzkiego serca. Przez ostatnie miesiące mężczyzna był przykuty do łóżka i podłączony do maszyny utrzymującej go przy życiu. Lekarze poinformowali go, że jednym ratunkiem jest przeszczep świńskiego serca. Uzyskali oficjalną zgodę na jego wykonanie od Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) w ostatni dzień ubiegłego roku.

Dzień przed operacją mężczyzna powiedział "albo śmierć, albo ten przeszczep". - Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek, ale to była moja ostatnia szansa - dodał.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Wielki przełom w medycynie

Zespół chirurgów z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland przeprowadził jako pierwszy w historii medycyny przeszczep serca z genetycznie zmodyfikowanej świni. Mężczyzna jest obecnie podłączony do sztucznego płuco-serca wspomagającego jego nowy organ. Jego stan jest ściśle monitorowany przez lekarzy.

Informacja o przeszczepie świńskiego serca ukazała się na stronie amerykańskiego Uniwersytetu w Maryland. Jak przekazała uczelnia, ta operacja jest dowodem na to, że zwierzęce serce może nadal funkcjonować w człowieku bez natychmiastowego odrzucenia.

Jak wyjaśnili chirurdzy, świnia, z której pochodziło serce, została genetycznie zmodyfikowana po to, by nie wytwarzała cukru. Normalne występuje on we wszystkich komórkach tych zwierząt i powoduje natychmiastowe odrzucenie narządu przez człowieka.

W opinii chirurga Bartleya Griffitha nastąpił "wielki przełom w chirurgii, który przybliża nas o krok do rozwiązania problemu niedoboru narządów".

Długa kolejka do przeszczepu narządów

Z informacji podanych przez agencję AP w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono rekordową liczbę przeszczepów serca, czyli ponad 3800. Mimo tylu zabiegów amerykańska ochrona zdrowia zmaga się z problemem, jakim jest niedobór ludzkich organów do przeszczepów.

Na przeszczep narządów czeka w kolejce około 110 000 Amerykanów. Natomiast każdego roku umiera ponad 6000 pacjentów potrzebujących przeszczepu.

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?

Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?