Sukces chirurgów z Gliwic. Kolejny udany przeszczep narządów szyi

2021-12-23 11:59

Oto kolejny sukces ogromny sukces lekarzy ze Śląska. 31-letni pacjent pomyślnie przeszedł rozległy i skomplikowany zabieg transplantacji narządów szyi. Przeprowadzony został przez chirurgów pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego, kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.

Sukces chirurgów z Gliwic. Kolejny udany przeszczep narządów szyi
Autor: Fot. Tomasz Narodowski / NIO-PIB Gliwice

Obywatel z Iraku zgłosił się do prof. Adama Maciejewskiego z prośbą o przeprowadzenie przeszczepu narządów szyi. – Powiedział, że nawet jeżeli ma tylko 5 proc. szans, to jest zdecydowany na ten zabieg – powiedział specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Gadaj Zdrów, odc. 2 Transplantacja

Pacjent nie mówił

Kilka lat temu 31-letni Irakijczyk zachorował na raka krtani. Przeszedł leczenie onkologiczne (chemioterapię i radioterapię) w Indiach, a następnie radykalną operację usunięcia krtani. Wystąpiły jednak powikłania w postaci zaburzeń funkcjonowania drogi pokarmowej. Lekarze musieli wykonać u mężczyzny operację transpozycji żołądka w miejscu przełyku, który nie spełniał określonej funkcji. Był zwężony i utworzyła się w nim przetoka.

Jak wyjaśnił prof. Adam Maciejewski, „pacjent oddychał przez rurkę tracheostomijną, nie mówił i praktycznie spał na siedząco”. - Mógł połykać, ale cały czas się zachłystywał wskutek cofania się pokarmu z drogi pokarmowej do ust – dodał.

Mężczyzna szukał pomocy u specjalistów. Z mediów społecznościowych dowiedział się, że w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach są wykonywane przeszczepy narządów szyi przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Maciejewskiego.

Zabieg bez żadnych powikłań

Pacjent z Iraku został zakwalifikowany do zabiegu transplantacji narządów szyi. Operacja odbyła się 20 listopada br. i trwała około 16 godzin. Zaangażowane zostały dwa zespoły lekarzy, które pracowały równocześnie na dwóch salach operacyjnych – jeden zajmował się pobieraniem narządów od dawcy, a drugi przygotowywał w tym czasie pacjenta do przeszczepu.

Chirurdzy przeszczepili mężczyźnie: krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę, przytarczycę, przednią ścianę szyi, kość gnykową. Musieli też usunąć żołądek odtwarzający gardło i przełyk szyjny – od nasady języka aż do granicy przełyku szyjnego i piersiowego.

Prof. Adam Maciejewski przekazał, że „zabieg przebiegł bez żadnych powikłań”. - Pacjent nadspodziewanie szybko zaczął mówić. Usunęliśmy mu już rurkę tracheostomijną, jest w dobrej kondycji, ale oczywiście na ostateczny efekt trzeba będzie poczekać 6-9 miesięcy. Tyle trwa unerwienie wszystkich przeszczepionych tkanek i narządów – tłumaczył prof. Adam Maciejewski.

Ministerstwo Zdrowia w Polsce pokryło koszty zabiegu. Mężczyzna podjął w Polsce studia, jest ubezpieczony w NFZ i ma PESEL.

To kolejny sukces chirurgów z Gliwic

31-letni Irakijczyk to piąty pacjent, któremu chirurdzy z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach przeszczepili narządy szyi od zmarłych dawców. Wśród nich był 6-letni chłopiec, który przeszedł zabieg przeszczepiania narządów szyi połączony z transplantacją zmodyfikowanego szpiku kostnego.

Doświadczenia zespołu lekarzy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach skłoniły dwa ośrodki medyczne w Stanach Zjednoczonych i jeden w Europie w Belgii do podjęcia decyzji o uruchomieniu – w ścisłej współpracy z zespołem prof. Adama Maciejewskiego – programów przeszczepów narządów szyi. – Jako prekursorzy przeszczepiania narządów szyi, mamy wpływ na rozwój tej dziedziny medycyny na świecie – powiedział prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.