Przerywana głodówka jest lepsza od innych diet? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

2021-11-23 16:39

Dieta 5:2 zyskuje coraz większą popularność. Jest ona niezwykle łatwa w stosowaniu i pomaga schudnąć. Z tego powodu zalecana jest osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Czy jest bardziej skuteczna od tradycyjnych diet? Naukowcy wyjaśniają.

Dieta 5:2 jest lepsza od innych diet? Naukowcy rozwiewają wątpliwości
Autor: Getty Images

Na czym polega dieta 5:2 (nazywana też dietą dr Mosleya)? Bazuje ona na bardzo prostych zasadach. Przez 5 dni można spożywać dowolne posiłki, a przed 2 dni obowiązuje post. Wtedy maksymalna ilość deficytu kalorycznego wynosi około 500 kcal dla organizmu.

Dieta 5:2 jest zagadnieniem wielu badań naukowych. Są różne opinie na jej temat - niektórzy eksperci uważają, że ta dieta jest skuteczna i przynosi efekty. Tej tezie postanowili przyjrzeć się naukowcy z Queen Mary University of London w Wielkiej Brytanii. Swoimi wnioskami podzielili się na łamach czasopisma „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dietetyka?

Jak przebiegało badanie? 

W badaniu wzięło udział 300 osób walczących z otyłością, które zostały podzielone na trzy grupy.

Pierwsza grupa uczestników stosowała dietę tradycyjną zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ze specjalistą. Każdy z ich musiał prowadzić dziennik żywności.

W drugiej grupie badani przestrzegali zasad diety 5:2. Mieli wypracować nowe nawyki żywieniowe bez wsparcia specjalisty. Podobnie w trzeciej grupie obowiązywała dieta 5:2, ale z możliwością udziału w odchudzającej grupie wsparcia.

Naukowcy obserwowali uczestników przez rok i okazało się, że w każdej z tych grup odnotowali umiarkowaną utratę wagi. Na przykład 15 proc. osób, które stosowały dietę tradycyjną, stracili co najmniej 5 proc. swojej masy ciała. Największy spadek wagi odnotowano u uczestników, którzy byli na diecie 5:2 wraz ze wsparciem terapeutycznym.

Uczestnicy wypełnili też ankietę, w której zaznaczyli, że zdecydowanie bardziej podobała im się dieta 5:2 i będą ją rekomendować wśród bliskich. 

Dieta 5:2 a dieta tradycyjna: którą wybrać? 

Spadek masy ciała nie był wyższy na diecie 5:2 w porównaniu z dietą tradycyjną. Uczeni odkryli jednak, że uczestnicy woleli stosować program żywieniowy okresowego poszczenia ze względu na proste zasady.

Według naukowców dieta 5:2 jest tak samo skuteczną dietą odchudzającą, jak diety tradycyjne, które są odpowiednio zbilansowane.

Sonda
Czy stosujesz dietę?