Przełomowy test na koronawirusa: wynik w zaledwie 20 minut

2020-07-17 9:49

Australijscy naukowcy opracowali test, który na podstawie badania krwi w ciągu niespełna 20 minut może wykryć nową infekcję koronawirusem. Jak twierdzą, ich test pozwoli wykryć zarówno aktualne zakażenie jak i to, czy ktoś był zarażony koronawirusem w przeszłości.

test
Autor: Getty Images

Test opracowali badacze z Wydziału Inżynierii Chemicznej BioPRIA i Monash University, a wyniki ich badań ukazały się drukiem w czasopiśmie ACS Sensors.

Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się 25 mikrolitrów osocza z próbki krwi. Test wykrywa aglutynacje i charakterystyczne dla infekcji koronawirusem skupiska czerwonych krwinek.

Jak stwierdzili badacze, z jego pomocą można zarówno szybko zidentyfikować nową infekcję, jak i określić, czy badana osoba została ponownie zakażona po ustąpieniu poprzedniej infekcji.

Jak napisali naukowcy w artykule, jaki ukazał się w czasopiśmie "ACS Sensors": "Krótkoterminowe zastosowania obejmują szybką identyfikację przypadków i śledzenie kontaktów w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, podczas gdy badania przesiewowe populacji w celu określenia zakresu infekcji wirusowej w różnych społecznościach są potrzebą długoterminową"".

Naukowcy są zdania, że test można będzie wykorzystać również do wykrywania przeciwciał wytworzonych w odpowiedzi na szczepienie, co w istotny sposób powinno wspomóc badania kliniczne nad szczepionką na koronawirusa.

Lekarz zrobił TEST na KORONAWIRUSA na WIZJI [Super Raport]
Sonda
Czy uważasz, że testy na koronawirusa powinny być powszechne i obowiązkowe?