Szczepionka na koronawirusa prawie gotowa. Minister zapowiada: wkrótce ruszy produkcja

2020-07-17 7:38
Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa?
Autor: Getty Images Trwają prace nad eksperymentalną szczepionką na koronawirusa z Chin

Hiszpański minister nauki Pedro Duque zdradził, że prace nad pięcioma hiszpańskimi szczepionkami na koronawirusa są już bardzo zaawansowane i zapowiedział, że już na jesieni Hiszpania może stać się znaczącym światowym dostawcą tej szczepionki, produkowanej w wielu milionach dawek.

Pedro Duque w  rozmowie z agencją Europa Press powiedział, że już w “ostatnich miesiącach tego roku” należy spodziewać się opracowania szczepionki, która będzie wytwarzana w hiszpańskich zakładach farmaceutycznych.

Stan prac naukowych uznał za bardzo zaawansowany – powiedział, że szczepionki są już w fazie testów klinicznych na ludziach. Jak dodał: „Hiszpańskie fabryki mogłyby produkować już w ostatnich miesiącach tego roku miliony szczepionek” zaznaczając, że równocześnie prowadzona byłaby ich sprzedaż na całym świecie.

We środę hiszpańskie ministerstwo nauki i innowacji zatwierdziło kolejną państwową dotację dla naukowców pracujących nad szczepionkami przeciwko SARS-CoV-2. Nowy pakiet finansowy o wartości 5,6 mln euro trafi do 13 zespołów naukowych.

Z kolei we czwartek Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne (SEN) opublikowało badanie, z którego wynika, że u blisko 60 proc. pacjentów, którzy w Hiszpanii trafili do szpitali z powodu zachorowania na Covid-19, zaszły zmiany neurologiczne. Wśród nich najczęstsze to utrata węchu i smaku, a także mdłości i zawroty głowy.

U chorych zaobserwowano również inne zmiany neurologiczne, w tym bóle migrenowe, udar mózgu, dysautonomia, epilepsja, zapalenie mózgu oraz mialgia.

Źródło: PAP

Włodzimierz Gut: Mówienie o końcu epidemii to zbyt duży entuzjazm [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.