Testy na przeciwciała koronawirusa: ile kosztują, gdzie zrobić, czy warto?

2020-05-22 9:41 Katarzyna Hubicz

Testy na przeciwciała pozwolą stwierdzić, czy masz już za sobą infekcję wywoływaną przez nowego koronawirusa. Czy warto zrobić test na przeciwciała koronawirusa? Tak, bo dzięki temu można czuć się bezpieczniej - lub zyskać pewność, że nadal trzeba się chronić, nosząc maseczkę i unikając nieznajomych. A ile to kosztuje i gdzie można zrobić testy na przeciwciała koronawirusa?

Testy na przeciwciała koronawirusa pozwalają ocenić, czy już przeszliśmy infekcję (lub właśnie jesteśmy w jej trakcie), gdyż wykrywają we krwi charakterystyczne przeciwciała - znak, że układ odpornościowy miał już kontakt z wirusem i zdołał się obronić.  

Prywatnie może je wykonać każdy, kto chce wiedzieć, czy już chorował na Covid-19. Nie potrzeba do tego skierowania, wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań, np. w lokalnej przychodni zdrowia - takie testy wykonuje wiele laboratoriów na terenie całego kraju. 

Czy warto je zrobić? Jak najbardziej: ich wynik albo da nam pewność, że jesteśmy już względnie bezpieczni, bo infekcję mamy za sobą, albo wręcz przeciwnie: pokaże, że nadal powinniśmy chronić się przed koronawirusem, nosząc maseczkę, zachowując dystans społeczny i często myjąc ręce.

A na czym polega taki test i ile kosztuje? U osób, które nie mają objawów Covid-19 wykonuje się testy z krwi, które pozwalają na oznaczenie we krwi przeciwciał w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Po pobraniu krwi (nie trzeba być na czczo) próbka wędruje do laboratorium, gdzie jest badana i gdzie oznaczane są dwa antygeny: IgG oraz IgM.

Negatywny wynik testu oznacza, że w twojej krwi nie ma przeciwciał - nie miałeś kontaktu z koronawirusem lub badanie wykonano w trakcie tzw. okna serologicznego, kiedy przeciwciała jeszcze nie zdążyły się wytworzyć (jeśli więc podejrzewasz, że mogłeś się zarazić, badanie trzeba powtórzyć po 2-4 tygodniach, by potwierdzić lub wykluczyć zakażenie).

Wątpliwy wynik oznacza, że badanie należy powtórzyć po 1-2 tygodniach.

Dodatni wynik oznacza zaś, że w twojej krwi są przeciwciała, czyli albo infekcję Covid-19 masz już za sobą, albo właśnie jesteś w jej trakcie. Ale uwaga - u niektórych osób szczepionych na grypę lub takich, które przebyły infekcję z powodu innych koronawirusów istnieje ryzyko tzw. wyniku fałszywie dodatniego - wtedy należy dodatkowo wykonać test potwierdzający pozytywny wynik serologiczny na przeciwciała IgM.

Pakiet badań - w zależności od punktu diagnostycznego - kosztuje około 200-250 zł.

Na Uniwersytecie Gdańskim robią testy na koronawirusa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Zobacz, jak wygląda praca w laboratorium, w którym bada się próbki:

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE