Przełom w leczeniu czerniaka. Nowa terapia zatrzymuje rozwój nowotworu

2022-12-20 9:33

Połączenie spersonalizowanej szczepionki oraz immunoterapii okazało się skutecznym sposobem leczenia pacjentów cierpiących na czerniaka skóry. Choć to dopiero badanie II fazy, którego szczegółowe wyniki zostaną zaprezentowane na zbliżającej się konferencji onkologicznej, ta metoda zatrzymała rozwój nowotworu skóry u prawie połowy osób biorących udział w badaniu.

Przełom w leczeniu czerniaka. Nowa terapia zatrzymuje rozwój nowotworu
Autor: Getty Images Przełom w leczeniu czerniaka. Nowa terapia zatrzymuje rozwój nowotworu

Czerniak jest najpoważniejszą postacią nowotworu skóry. Wskaźnik zachorowań na tę chorobę rośnie. Co roku diagnozę czerniaka słyszy ok. 4 tys. Polaków.

Wykorzystanie szczepionek do leczenia raka

Szczepionki z reguły stosujemy w celu profilaktyki, ale naukowcy już wykorzystują je w badaniach dt. leczenia różnych schorzeń. Ale idea w obu przypadkach jest ta sama, czyli wsparcie układu odpornościowego w walce z obcym czynnikiem. Nowe badanie przeprowadzone przez firmę farmaceutyczną Moderna daje nadzieje chorym na złośliwy nowotwór skóry, czyli czerniaka.

W badaniu wzięło udział 157 Amerykanów i Australijczyków, którzy w ostatnim czasie przeszli operację usunięcia nowotworu albo są narażeni na wysokie ryzyko przerzutów związanych z czerniakiem.

Każdy z uczestników otrzymał dotychczas stosowaną immunoterapię, a dodatkowo 2/3 osób biorących w badaniu otrzymało spersonalizowaną szczepionkę przeciwnowotworową.

Jak rozpoznać czerniaka?

Terapia zatrzymała rozwój nowotworu

Szczepionki mRNA zostały wzbogacone o unikalny zestaw białek pochodzących z nowotworu każdego z uczestników. Dzięki temu szczepionka była "przeszkolona" do atakowania komórek nowotworowych, w których zachodziła ekspresja tych białek. Osoby, które otrzymały szczepionkę i immunoterapię były o 44 proc. mniej narażone na rozwój nowotworu lub śmierć w porównaniu z osobami leczonymi tylko metodą immunoterapii.

Dyrektor generalny firmy Moderna Stéphane Bancel powiedział: "Dzisiejsze wyniki są bardzo zachęcające w dziedzinie leczenia raka. mRNA zmienił COVID-19, a teraz po raz pierwszy wykazaliśmy, że mRNA może mieć wpływ na wyniki w randomizowanym badaniu klinicznym dt. czerniaka".

Szczepionkę wstrzykiwano chorym dziewięć razy w ciągu roku. Najczęściej działanie niepożądane obejmowały zaczerwienieni w miejscu wstrzyknięcia oraz objawy grypopodobne. Moderna już planuje kolejne badanie w przyszłym roku, w którym ma uczestniczyć 1000 osób cierpiących na czerniaka.