Probiotyki w kosmetykach

2018-08-16 1:00

Dobrze znane jest działanie wewnętrzne probiotyków, ale „dobre bakterie” pozytywnie działać mogą również na skórę. Szczególną rolę odgrywają w pielęgnacji skóry wrażliwej, z trądzikiem i łatwo ulegającej podrażnieniom.

Priobiotyki w kosmetykach
Autor: Thinkstockphotos.com

Dużo mówi się o dbaniu o mikrobiom i o jego wpływie na stan zdrowia. Jednak mikrobiom to nie tylko jelita. Na skórze również znajduje się pożyteczna mikroflora, składająca się z bakterii (głównie tlenowych z gatunku Staphylococcus epidermidis i inne gronkowce) oraz grzybów i pełniąca funkcje ochronne. Razem z barierą hydrolipidową stanowi linię obrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak patogeny czy zanieczyszczenia. Bakterie te wytwarzają substancje o działaniu antybiotycznym, pełnią też funkcję trenera dla układu odpornościowego. W ten sposób chronią przed rozwojem trądziku, egzemą, podrażnieniami, kontaktowym zapaleniem skóry.

Skórze na ratunek

Bakterie zasiedlające skórę nie pozwalają na nadmierne rozmnażanie się chorobotwórczych bakterii, grzybów, pierwotniaków czy roztoczy, takich jak nużeniec. Jeśli nieodpowiednią pielęgnacją „przetrzebimy” bakterie probiotyczne, otworzymy drogę dla patogenów. Objawami naruszonego mikrobiomu mogą być: świąd, zaczerwienienie, zapalenie mieszków włosowych, łatwe uleganie podrażnieniom. Preparaty z dobrymi bakteriami przyspieszają gojenie i regenerację skóry, wspomagają leczenie stanów zapalnych. Poprawiają nawilżenie, zmniejszają nadwrażliwość. Wykazują także działanie przeciwzmarszczkowe poprzez wzmocnienie bariery ochronnej i zmniejszenie stresu oksydacyjnego. Dezodoranty i żele pod prysznic z probiotykami chronią przed nieprzyjemnym zapachem potu.

Więcej w 9 numerze Zdrowia
w sprzedaży od 16 sierpnia

KUP TEN NUMER000.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
miesięcznik "Zdrowie"