Pracodawcy chcą opieki psychologicznej dla pracowników
Liczba wizyt psychiatrycznych i psychologicznych w czasie pandemii wzrosła 2,5-krotnie. Zdaniem specjalistów z sektora ubezpieczeń to powód, dla którego firmy zamiast rezygnować z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników, modyfikują ich zakres.
Wiele benefitów skierowanych do pracowników firm została wstrzymana na czas pandemii. Sytuacja gospodarcza nie była pewna, dlatego wiele z nich zdecydowało się na likwidację dopłat do kart sportowych czy ubezpieczenia medycznego.
Jak podają specjaliści z branży ubezpieczeń tendencja ta jednak zmienia się i coraz więcej pracodawców zamiast rezygnować z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych, zmienia ich zakres, kierując się potrzebami wynikającymi z sytuacji pandemii.
Spis treści
Psycholog i telemedycyna
Najważniejsze jest teraz dla nich ochrona zdrowia psychicznego pracowników i telemedycyna. Wiele medycznych pakietów pracowniczych nie obejmowało takich usług - problemy psychiczne traktowano jako coś "ekstra", co dotyczy tylko małej grupki osób, nie były wie uwzględniane w pakietach, a telemedycyna nie była przed pandemią popularną formą konsultacji lekarskich.
Czytaj: Jak nie zwariować, siedząc w domu? Eksperci z Wielkiej Brytanii radzą
Dopadła cię bezsenność? Zobacz, jak sobie z nią poradzić
To już nie temat tabu
Specjaliści podkreślają, że w czasie izolacji najbardziej narażone na problemy psychologiczne są osoby do 39 roku życia i to one korzystają z 45% tego rodzaju wizyt.
Świadomość tego, jak ważnym elementem ogólnego stanu zdrowia jest kondycja psychiczna, rośnie już od kilku lat. Depresja, zaburzenia nerwicowe oraz nastroju przestają być powoli tematem tabu, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na szukanie pomocy. Według ostatnich danych GUS prezentowanych w Banku Danych Lokalnych ponad 800 tys. osób jest zarejestrowanych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Pracodawcy chcą pomóc
– Wyjątkowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, spowodowała, że wiele osób potrzebuje wsparcia psychologicznego z powodu stanów depresyjnych wywołanych pandemią – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia. - Od połowy marca liczba zamawianych porad psychiatrycznych i psychologicznych wzrosła 2,5-krotnie.
Fakt ten nie umknął uwadze pracodawców, którzy zdają sobie sprawę, jak ważnym elementem naszego samopoczucia oraz funkcjonowania firmy jest równowaga psychiczna. W związku z tym świadczenia psychiatryczne i psychologiczne dołączyły do grona najbardziej pożądanych elementów grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników. Pytania o nie i telemedycynę są pierwszymi z zadawanych obecnie przez ubezpieczających - dodaje ekspertka.
Źródło: branscope.pl