Wiemy, jak pozyskać witaminę D ze słońca. Co przyspiesza, a co utrudnia ten proces?

2022-06-07 13:53

Na niedobór witaminy D w Polsce cierpi aż 95 proc. ludności, bez różnicy czy mieszkają na południu, czy na północy kraju.  Za wytworzenie witaminy D w 80 proc. odpowiada słońce. Dowiedz się, jak najskuteczniej czerpać witaminę D z tego naturalnego źródła oraz co ma wpływ na utrudnienie tego procesu.

Kobieta wystawia twarz do słońca
Autor: Getty Images

Okres nasłonecznienia w naszym kraju jest wyjątkowo krótki, dlatego w sezonie letnim warto korzystać ze słońca jako naturalnego źródła witaminy D. W pozyskiwaniu witaminy D ze słońca, niezbędny jest odpowiedni poziom nasłonecznienia. Nie oznacza to jednak, że trzeba się mocno opalić, czy nawet spalić na słońcu. By organizm zaczął wytwarzać witaminę D, wystarczy połowa czasu, który nasza skóra staje się ciemniejsza. Okazuje się, że niektóre czynniki mogą mieć wpływ na zwiększenie przyswajania tej witaminy z promieni słonecznych.

Witamina D3 - badania

Co wpływa na efektywne pozyskiwanie witaminy D ze słońca?

Nasza skóra wytwarza najwięcej witaminy D w południe, czyli w czasie, gdy słońce jest w najwyższym punkcie na niebie. Jednak w miesiącach bardziej nasłonecznionych (od kwietnia do września) możliwe jest czerpanie tej witaminy w godzinach od 10 do 15.

Znaczenie ma też powierzchnia odsłoniętej skóry. Witaminę D można pozyskać odsłaniając jedynie ręce i nogi w krótkich spodenkach i t-shircie. Jednak im większy obszar skóry jest odsłonięty, tym więcej organizm jest w stanie jej wytworzyć.

Efektywność wytwarzania witaminy D przez organizm ma również wpływ karnacja. Im ciemniejszy kolor skóry, tym trudniejsza przyswajalność tej witaminy ze słońca.

Jakie czynniki utrudniają pozyskanie witaminy D ze słońca?

Efektywność przyswajania witaminy D przez organizm jest kwestią indywidualną. Niektóre osoby mogą być mniej lub bardziej zdolne do jej wytwarzania.

Kremy z filtrem stanowią ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na czerniaka. Jednocześnie jednak hamują wytwarzanie witaminy D przez organizm.

Witamina D nie jest również wytwarzana w przypadku, gdy słońce ogrzewa nas przez zamknięte okno. Wszystko ze względu na to, że szkło blokuje promienie słoneczne.

Efektywność organizmu w produkcji witaminy D słabnie wraz z wiekiem. Im osoba jest starsza, tym trudniej organizmowi przyswoić tę witaminę ze słońca.

Rozwiąż test i sprawdź, czy możesz mieć niedobór witaminy D

Pytanie 1 z 9
1. Czy odczuwasz ciągłe zmęczenie?
witamina D