Popijasz leki kawą? Lekarz ostrzega, że to duży błąd

2022-06-30 14:48

Wielu z nas regularnie przyjmuje leki. Duża grupa osób robi to rano, najlepiej przed albo zaraz po śniadaniu. Czasami w pośpiechu, by szybciej popić tabletkę, sięgamy po pierwszy dostępny napój, czyli kawę. Ekspert tłumaczy, dlaczego nie powinniśmy tego robić.

kawa
Autor: Getty Images

Myślisz, że popijanie leków łykiem kawy to nic wielkiego? Niestety, tak nie jest. Eksperci przestrzegają, że spożywanie kawy i przyjmowanie lekarstw to zły pomysł.

Choć kawa ma wiele zdrowotnych korzyści – nowe badanie wykazało, że może nawet wydłużać życie, w przyjmowaniu leków się nie sprawdzi. Przede wszystkim wpływa na metabolizm i wchłanianie wielu preparatów. To z kolei może odbić się na skuteczności stosowanej terapii.

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy i rzeczywiście należysz do osób, które przyjmują leki, popijając je łykiem kawy, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Ale to nie znaczy, że musisz rezygnować z ulubionego napoju. Lekarz dr Purvi Parekh wyjaśnia, jak łączenie tego popularnego napoju, może wpływać na leczenie różnych chorób.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Choroby tarczycy

Ekspert tłumaczy, że szczególnie pacjenci chorujący na choroby tarczycy powinni uważać na przyjmowanie leków. Ta grupa osób powinna przyjmować lekarstwa na pusty żołądek, a potem nic nie pić. Dopiero wtedy organizm będzie mógł prawidłowo wchłonąć stosowany preparat.

Osteoporoza

Jedna z najczęściej występujących chorób układu szkieletowego, czyli osteoporoza, częściej dotyka kobiety. W Polsce choruje na nią ok. 2 miliony osób, z czego 1,7 stanowią panie. Dr Purvi Parekh wyjaśnia: "Pijąc kawę z lekiem na osteoporozę, zmniejszasz pełną skuteczność leku".

Refluks

Przede wszystkim należy pamiętać, że kawa zawiera składniki, które mogą zaostrzyć problemy z refluksem, dlatego osoby mające ten problem, powinny szczególnie uważać. - Leki na refluks działają najlepiej, gdy przyjmuje się je z samego rana, zanim cokolwiek innego do jedzenia lub picia – mówi specjalista.

Problemy z sercem

W lekach na serce najlepiej sprawdzi się woda - tak naprawdę to zawsze najlepszy wybór do popijania lekarstw. Kawa zawiera w sobie kofeinę, która może wzmacniać właściwości leków moczopędnych stosowanych w leczeniu obrzęków, czyli istotnego objawu chorób serca. Przy nadciśnieniu tętniczym kawę należy wypić przed ich zażyciem, dlatego, że może wpływać na metabolizm substancji leczniczych.

Środki na deficyt uwagi

Jeśli przyjmujesz środki, które pomagają ci uporać się z rozkojarzeniem albo impulsywnością, kawa w tym przypadku się nie sprawdzi. Kofeina sprawi, że organizm odniesie mniejsze korzyści z przyjmowanych środków.

- Pamiętaj, że picie kawy podczas przyjmowania niektórych leków na przeziębienie może również utrudnić odpoczynek – dodaje ekspert.