Znany lek skuteczny w leczeniu udaru. Działa lepiej niż obecnie stosowane preparaty

2022-06-30 13:22

Lek na atak serca może okazać się standardowym leczeniem udaru niedokrwiennego mózgu – twierdzą naukowcy. Dobrze tolerowany preparat stał się dobrym rozwiązaniem w leczeniu udaru. Przełomowe odkrycie to szanse na lepsze leczenie pacjentów.

pacjent
Autor: Getty Images

Udar niesie ze sobą wysokie ryzyko śmierci. Jego nazwa nie jest przypadkowa i ma związek ze sposobem, w jaki uderza w człowieka. Co roku 15 milionów osób na świecie ma udar, z których jedna trzecia umiera, a kolejne 5 milinów zostaje trwale niepełnosprawnych. U osoby, która raz przeszła udar, ryzyko ponownego epizodu znacznie wzrasta.

Nowoczesne metody leczenia udaru mózgu

Lek stosowany przy zawale skuteczny w leczeniu udaru

To największe badanie kliniczne, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Kanadzie. Eksperci ustalili, że tenekteplaza (TNK) jest skuteczny w leczeniu ostrego udaru niedokrwiennego mózgu. Tenekteplaza jest bezpiecznym i dobrze tolerowanym preparatem, powszechnie stosowanym jako środek przeciwzakrzepowy.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of Calgary w Foothills Medical Center i Sunnybrook Health Sciences Centre, powiązanych z University of Toronto, wzięło udział 1600 pacjentów ze szpitali w całej Kanadzie. - Wiadomo, że tenekteplaza jest skutecznym lekiem rozpuszczającym skrzepy. Jest bardzo łatwy w administrowaniu, co czyni go przełomem, gdy liczą się sekundy, aby ocalić komórki mózgowe – podkreśla współkierownik analiz i neurolog dr Bijoy Menon.

Ekspert tłumaczy: "To naprawdę ważne odkrycie, którym dzielę się z moimi kolegami od wybrzeża do wybrzeża. Dzięki tej współpracy można zrewolucjonizować leczenie udarów na całym świecie". Aktualnie wytyczne zalecają stosowanie Alteplazy (tPA). Jednak jego podanie wymaga pompy infuzyjnej, którą pracę trzeba monitorować przez maksymalnie godzinę. To utrudnia podawanie leku podczas transportu pacjenta np. do specjalistycznego ośrodka.

Neurolog i główny autor badania dr Rick Swartz wyjaśnia: "Jednym z powodów, dla których tenekteplaza jest tak skuteczna, jest to, że może być podawana jako pojedyncza natychmiastowa dawka".

- To duża zaleta, pozwalająca zaoszczędzić krytyczny czas i komplikacje. TNK może być potencjalnie podawany wszędzie tam, gdzie pacjent jest widziany jako pierwszy, w centrum medycznym lub małym szpitalu – dodaje lekarz.

Jak diagnozuje się udar?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś może mieć udar, koniecznie wezwij pomoc. Im szybciej trafi do szpitala, tym jego rokowania są lepsze. Tylko w szpitalu lekarze są w stanie przeprowadzić wstępne badania, ocenić podstawowe parametry życiowe i wykonać badania neurologiczne.

Najczęściej wykonuje się morfologię krwi, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Kluczowe są dwa ostatnie badania, które pozwalają ocenić, jaki obszar mózgu został objęty udarem. Czasami zaleca się także wykonanie USG doplerowskiego tętnic doprowadzających krew do mózgu, aby sprawdzić ich drożność.