Ponad 500 nowych zakażeń w tydzień! Epidemia ogarnia Afrykę, rządy biją na alarm

2025-05-19 13:13

W Liberii, kolejnym kraju kontynentu afrykańskiego, potwierdzono przypadki zakażeń wirusem mpox, znanym również jako małpia ospa. W reakcji na zagrożenie służby medyczne w stolicy kraju, Monrowii, podjęły działania prewencyjne, rozsyłając wśród mieszkańców wiadomości SMS z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności.

Małpia ospa ogarnia Afrykę
Autor: Getty Images & Instagram / theliberianinfluence Komik Jabateh zamieścił film, na którym z przerażeniem ogląda pokrytą pęcherzami twarz

Władze kraju zalecają regularne mycie rąk wodą z mydłem, zakrywanie nosa i ust podczas kaszlu lub kichania, noszenie maseczki, a także unikanie kontaktu z osobami zakażonymi.

W piątek lokalny komik Jabateh zamieścił film na swoim profilu na Instagramie, na którym widać, jak z przerażeniem ogląda swoją pokrytą pęcherzami twarz (wideo poniżej).

Podróżujących Liberyjczyków przerażają wieści dochodzące z sąsiedniego Sierra Leone. Aby dostać się z Liberii do większości krajów leżących poza Afryką, trzeba lecieć do Brukseli, przy czym samolot najpierw zabiera na pokład pasażerów z Freetown. A tamtejsze służby medyczne od kilku dni alarmują o rosnącej liczbie przypadków wirusa. Na początku maja odnotowano tam połowę potwierdzonych przypadków w całej Afryce. Tylko w minionym tygodniu zgłoszono ponad 500 nowych zakażeń.

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV

Mpox w Afryce: chorych na małpią ospę przybywa

Ostrzeżenie rządu i upubliczniona choroba popularnego w kraju Jabateha sprawiła, że w weekend ulice Monrowii opustoszały.

Epidemia mpox szybko rozprzestrzenia się po Afryce od początku kwietnia. W połowie maja już niemal 30 afrykańskich krajów potwierdziło obecność wirusa.

Najwięcej przypadków zgłaszanych jest w Demokratycznej Republice Konga, gdzie od początku maja odnotowano ich 2157. Od wybuchu epidemii w DRK zgłoszono 106 283 zachorowań i 1789 zgonów.

Około 200 zakażeń tygodniowo zgłasza Uganda.

Zambia, która odnotowała łącznie 75 potwierdzonych przypadków mpox od początku epidemii, która wybuchła tam w październiku ubiegłego roku, poinformowała pod koniec minionego tygodnia o 26 nowych zakażonych.

W piątek obecność mpox na terenie kraju potwierdził również rząd Togo.

Małpia ospa - co to za choroba?

Mpox jest zakaźną chorobą wirusową, która może dotknąć osoby w każdym wieku.

Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze skórą lub błonami śluzowymi zakażonych zwierząt; infekcja przenosi się też między ludźmi poprzez bliski kontakt, szczególnie:

  • podczas stosunku płciowego,
  • poprzez kontakt z wydzielinami dróg oddechowych,
  • przez kontakt z zakażonymi zmianami skórnymi,
  • przez kontakt z przedmiotami skażonymi płynami biologicznymi.

Objawami choroby są zazwyczaj gorączka i wysypka. W niektórych przypadkach mpox może prowadzić do śmierci.

Od początku ubiegłego roku 24 kraje afrykańskie dotknięte mpox zgłosiły 129 711 przypadków. Wirus zabił już około 1751 osób.

Zobacz galerię: Wysypka przy małpiej ospie

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki