Polska naukowczyni odkryła lek na alzheimera? 5 tys. razy skuteczniejszy i mniej toksyczny

2023-06-29 14:24

Niezwykłe odkrycie polskich naukowców może przynieść nadzieję dla 55 milionów chorych na alzheimera. Czy to może być św. Graal w leczeniu tej choroby? Nowy związek chemiczny odkryty przez badaczkę z Uniwersytetu Warszawskiego okazuje się być pięć tysięcy razy silniejszy i mniej toksyczny od obecnie stosowanych leków.

Polska naukowczyni odkryła lek na alzheimera? 5 tys. razy skuteczniejszy i mniej toksyczny
Autor: Getty Image

Dr Anna Zawadzka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odkryła nową pochodną tetrahydroakrydyny, która może mieć rewolucyjne właściwości w leczeniu alzheimera. Przeprowadzone analizy przez interdyscyplinarny zespół naukowców z różnych instytucji potwierdziły, że ten związek może być kluczem do walki z tą chorobą.

Przełom w leczeniu choroby alzheimera?

Według opublikowanego artykułu w czasopiśmie "Physical Chemistry Chemical Physics" związek ten wykazuje właściwości hamujące acetylocholinoesterazę, enzym odpowiedzialny za niedobór acetylocholiny - neuroprzekaźnika istotnego dla funkcjonowania mózgu. Nowoodkryty związek, samodzielnie lub w połączeniu z nanocząstkami złota, może stać się nadzieją dla pacjentów z alzheimerem.

Obecnie dostępne leki na alzheimera działają poprzez zmniejszanie aktywności enzymu acetylocholinoesterazy. Jednak nowy związek odkryty przez dr Zawadzką okazuje się być pięć tysięcy razy silniejszy od tych leków. Dodatkowo jest mniej toksyczny, co może przynieść korzyści dla pacjentów.

Choroba Alzheimera czym jest i na czym polega?

Choroba Alzheimera, znana również jako Alzheimer's disease, to choroba zwyrodnieniowa mózgu, która objawia się postępującymi zaburzeniami pamięci i zachowania, prowadzącymi stopniowo do całkowitej utraty zdolności do prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu, wykonywania pracy oraz utrzymania kontaktów społecznych. Częstość występowania tej choroby wzrasta wraz z wiekiem, a kobiety częściej chorują na Alzheimera niż mężczyźni. Choć nie ma skutecznego leczenia, istnieją terapie, które mogą spowolnić postęp otępienia.

Choroba ta stanowi globalny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje już 55 milionów osób z tą chorobą, a liczba ta może podwoić się do 2050 roku. W Polsce diagnozowanych jest około 300 tysięcy chorych, ale istnieje podejrzenie, że liczba ta może być większa. Leczenie alzheimera jest trudne, ponieważ do tej pory nie ma leku, który skutecznie hamowałby postęp tej choroby. Jednak odkrycie nowego związku chemicznego daje nadzieję na rozwinięcie terapii, która opóźniłaby rozwój choroby i poprawiła jakość życia chorych.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezsenność

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki