Tajemnicza choroba Zalewu Wiślanego uszkadza nerki. 5 osób trafiło do szpitala

2025-05-15 21:17

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, GIS i inne służby alarmują: przynajmniej do końca maja powstrzymaj się przed spożywaniem ryb z Zalewu Wiślanego. U co najmniej 5 osób stwierdzono objawy groźnej choroby Zalewu Wiślanego (Haff disease), która może uszkodzić nerki, ale czasem także wątrobę i serce.

Tajemnicza Choroba Zalewu Wiślanego uszkadza nerki. 5 osób trafiło do szpitala
Autor: GettyImages

Początkowo na stronie Urzędu Gminy Rychliki pojawił się oficjalny komunikat ostrzegający przed spożywaniem ryb pochodzących z Zalewu Wiślanego. Przed zagrożeniem oficjalnie informuje też sanepid i  Pomorski Urząd Wojewódzkiego w Gdańsku.

Powodem jest seria zachorowań na tzw. chorobę Zalewu Wiślanego (Haff disease), która wystąpiła u sześciu osób z powiatu nowodworskiego (5 trafiło do szpitala). Jej źródłem są ryby, skażone najpewniej groźną toksyną (wciąż nie ma pewności jaką - prawdopodobnie palytoksyną), która uszkadza mięśnie.

Wszystkie przypadki odnotowano w maju. Jak informuje Sanepid, przyczyna zachorowań nie została jeszcze ustalona. Badania prowadzone przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach mają na celu wykrycie ewentualnych toksyn w rybach. Uwaga, obróbka termiczna najpewniej nie zabezpiecza przed zatruciem.

Zatrucia na wakacjach

Zatrucia rybami z Zalewu Wiślanego - najpewniej chodzi o flądry i węgorze

Według wstępnych hipotez, za wywołanie choroby może odpowiadać toksyna wytwarzana przez glony i gromadząca się w rybach – substancja ta może nie ulegać zniszczeniu nawet w trakcie obróbki termicznej. To oznacza, że gotowanie, smażenie czy wędzenie ryb nie zabezpiecza przed zatruciem. 

Objawy u osób, które trafiły do szpitala, wystąpiły w ciągu kilkudziesięciu godzin po spożyciu znacznych ilości (np. trzech półkilogramowych porcji) dużych okazów ryb dennych (węgorza i flądry) złowionych w Zalewie Wiślanym.

Paweł Tomasz Koszyński, przewodniczący jednej z komisji gminnych z zagrożonego regionu, zaapelował w mediach społecznościowych:

Na chwilę obecną, zaleca się powstrzymanie od spożywania ryb z Zalewu Wiślanego – jako działanie profilaktyczne. Informacja ta została potwierdzona w rozmowach z PIW oraz Sanepidem. Proszę o zachowanie ostrożności i śledzenie kolejnych komunikatów.

HAFF - jakie objawy wystąpiły u pacjentów?

Zgodnie z komunikatem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, pacjenci hospitalizowani z powodu podejrzenia choroby prezentowali następujące objawy: „bóle mięśni, ciemne zabarwienie moczu oraz cechy niewydolności nerek."

Generalnie za objawy charakterystyczne choroby uważane są:

Hipoteza, że mamy właśnie do czynienia z chorobą Zalewu Wiślanego, wydaje się więc wielce prawdopodobna.

Pierwsza pomoc: masaż serca

Choroba Zalewu Wiślanego (Haff disease)  - co to takiego

Choroba zalewu Wiślanego to zespół objawów związanych z rabdomiolizą – ciężkim rozpadem mięśni. Schorzenie to jest spowodowane spożyciem niektórych gatunków ryb lub skorupiaków, które zawierają szkodliwe substancje.

Pierwsze przypadki HAFF opisano już w 1924 roku u osób zamieszkujących okolice Zalewu Wiślanego. Najczęściej wiąże się ją ze spożyciem węgorza, miętusa i flądry. Ta pojawia się w Zalewie Wiślanym, głównie przy ujściu do Bałtyku, paradoksalnie uchodzi za rybę, która nie chłonie toksyn.

Objawy Choroby Zalewu Wiślanego mogą wystąpić kilka godzin po spożyciu ryby. Warto pamiętać, że uszkodzona tkanka mięśniowa uwalnia mioglobinę, która może negatywnie wpływać na nerki, wątrobę, serce i układ nerwowy. W badaniach laboratoryjnych można zaobserwować podwyższony poziom kinazy kreatyninowej, transaminaz, potasu i kreatyniny.

Jeśli po spożyciu ryby wystąpią nagłe, niewyjaśnione bóle mięśni i ciemne zabarwienie moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem! Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec poważnym powikłaniom, w tym niewydolności nerek.

Według dotychczasowych informacji, wszyscy hospitalizowani pacjenci czują się dobrze i uniknęli powikłań.

Drogowskazy
Syndrom oszusta. DROGOWSKAZY
Mediateka.pl
Sponsor podcastu:
Media Expert i Mediaexpert.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki