Polscy lekarze masowo wyjeżdżają za granicę. Wpłynęła rekordowa liczba wniosków do NIL

2022-12-14 11:09

Polscy lekarze ubiegają się o zaświadczenia dotyczące uznania kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej. Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęła rekordowa liczba wniosków w ciągu ostatnich kilku lat. Wśród medyków, którzy planują wyjazd za granicę, jest najwięcej specjalistów chorób wewnętrznych, anestezjologów oraz psychiatrów. W czołówce znajdują się pediatrzy.

Lekarze siedzą na korytarzu w szpitalu
Autor: Getty Images Polscy lekarze masowo wyjeżdżają za granicę. Wpłynęła rekordowa liczba wniosków do NIL

Wiele wskazuje na to, że coraz więcej lekarzy planuje wyjazd z Polski. Jak wynika z informacji podanych przez portal rynekzdrowia.pl, 684 lekarzy i 177 stomatologów zawnioskowało do Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) o wydanie zaświadczeń o uznanie kwalifikacji w państwach Unii Europejskiej. Do końca listopada 2022 roku wpłynęła rekordowa liczba wniosków w porównaniu z poprzednimi latami.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Ponad 850 lekarzy chce opuścić Polskę

Głos zabrała rzecznika prasowa Naczelnej Izby (NIL) Renata Jeziółkowska. Przekazała, że "od wielu miesięcy sygnalizujemy trend, który nie dziwi nas w kontekście sytuacji polskiej ochrony zdrowia". Jak dodała, "liczba lekarzy, którzy pobierają z okręgowych izb lekarskich zaświadczenia umożliwiające podjęcie pracy w innych państwach Unii Europejskiej, jest najwyższa od kilku lat".

Portal rynekzdrowia.pl wymienił też najczęstsze specjalizacje wśród medyków, którzy przymierzają się do wyjazdu za granicę. Wśród nich znajduje się specjaliści chorób wewnętrznych, anestezjolodzy, psychiatrzy, radiolodzy, pediatrzy, ortopedzi, traumatolodzy narządów ruchu, położnicy i ginekolodzy, a także okuliści. Najczęstszymi i kierunkami ewentualnych wyjazdów polskich lekarzy to Wielka Brytania i Szwecja.

Przewodniczący Komisji ds. Lekarzy praktykujących za granicą w OIL w Szczecinie powiedział, że "póki warunki w Polsce się nie poprawią, ludzie będą wyjeżdżać". Nie ukrywał faktu, że nadal odbiera telefony z pytaniami o oferty pracy w Niemczech. Natomiast medycy, którzy mieszkają blisko granicy, coraz chętniej decydują się na pracę w szpitalach na terenie Niemiec.

"Pracodawca w Niemczech zachęca do kształcenia, opłaca kursy, szkolenia, inwestuje w pracownika. Jest też mocno rozwinięty pakiet socjalny, jak np. w moim przypadku w szpitalu był zorganizowany żłobek dla dzieci pracowników" – powiedział dr Krysztopik.

Dlaczego polscy lekarze chcą wyjechać za granicę?

Portal rynekzdrowia.pl przytoczył też badania z ostatnich lat, w których wzięły udział osoby kończące uczelnie medyczne takie jak: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Jak pokazują wyniki, aż jedna trzecia respondentów była prawie zdecydowana na wyjazd z Polski. Natomiast dwie trzecie badanych stwierdziło, że migracja jest dla nich jakąś opcją, ale na razie chcą zostać w kraju.

Uczestnicy podali też powody, dla których chcą opuścić Polskę. Wśród nich znajdują się: warunki pracy, możliwość rozwoju, atmosfera i czas pracy, wynagrodzenie oraz hejt.