Nowa grupa może wnioskować o sanatorium. Zmiany już 1 stycznia

2022-12-14 10:50

Od 1 stycznia lista uprawnionych do korzystania z sanatorium się powiększy. Ważne zmiany w leczeniu uzdrowiskowym docelowo mogą dotyczyć nawet 840 tys. osób. Osoby uprawnione będą mogły skorzystać z 21-dniowych turnusów rehabilitacyjnych.

Nowa grupa może wnioskować o sanatorium. Zmiany już 1 stycznia
Autor: Getty Images Nowa grupa może wnioskować o sanatorium. Zmiany już 1 stycznia

Ustawa, na mocy której wprowadzone zostają zmiany w leczeniu uzdrowiskowym, weszła w życie 15 czerwca 2022 roku. Dokument zawiera szereg korzystnych zmian dla rolników. Poza prawem do sanatorium ustawa przewiduje także większą ochronę dla ubezpieczonych i domowników całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym.

Rolnicy-emeryci z prawem do sanatorium

1 stycznia 2023 roku rolnicy-emeryci mogą wyjeżdżać na turnusy rehabilitacyjne w Centrach Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Z wyjazdu do sanatorium z KRUS będą mogły skorzystać osoby uprawnione do emerytury rolniczej na turnus trwający 21 dni. Jednak to nie jedyna zmiana wynikająca z ustawy.

KRUS przewiduje także na tzw. turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Kasa będzie kierować ubezpieczonych opiekunów osób niepełnosprawnych na turnusy regeneracyjne do Centrów Rehabilitacji Rolników. Taki 7-dniowy turnus ma na celu poprawę kondycji psychofizycznej i jakości życia opiekunów osób niepełnosprawnych.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Jak wygląda rehabilitacja lecznicza rolników?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że każdego roku z rehabilitacji rolniczej w formie 21-dniowych turnusów w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS korzysta 14 tys. rolników. Z tego typu rehabilitacji można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Pobyt na rehabilitacji leczniczej jest bezpłatny, a zakład rehabilitacji zwraca osobie skierowanej na turnus koszty związane z przyjazdem do placówki w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu.

Poddanie się rehabilitacji jest dobrowolne i nie ograniczy praw rolników do świadczeń pieniężnych wynikający z ubezpieczenia społecznego. Wyjątkiem jest prawo do zasiłku chorobowego za okres trwania turnusu rehabilitacyjnego.

- Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia – czytamy na stronie internetowej KRUS. Od 1993 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje także bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, które odbywają się w czasie wakacji.