Polscy badacze znaleźli klucz do uniknięcia depresji. Nie tak trudny, jak by się wydawało

2023-01-19 13:33

Depresja może dotknąć osobę w każdym wieku. Rozpoznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia jako czwarta co do częstości występowania choroba na świecie. Co robić, aby jej uniknąć? Polscy naukowcy znaleźli odpowiedź.

Kobieta cierpiąca na depresję
Autor: Getty Images Polscy badacze znaleźli klucz do uniknięcia depresji. Nie tak trudny, jak by się wydawało

Depresja to poważna choroba, której nawet w lżejszej postaci nie wolno bagatelizować. Na świecie zmaga się z nią ponad 350 milionów ludzi. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za kilka lat będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Może dotknąć każdego w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Powoduje ona cierpienie chorego i w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie.

Wśród typowych objawów depresji wymienia się m.in. obniżenie nastroju, zaburzenia koncentracji, anhedonię, brak energii, brak zainteresowań czy myśli samobójcze. Ta choroba sama nie minie i trzeba ją leczyć.

Poradnik Zdrowie: depresja

Jak uniknąć depresji? Badacze wyjaśniają

Grupa polskich naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) i Akademii Leona Koźmińskiego odkryła, że samotność może o 30 proc. przyczynić się do rozwoju depresji. Na podstawie tego wysunęli wniosek, który może być niezwykle pomocny z walce z tą chorobą.

Podczas obserwacji zadali uczestnikom wiele pytań, m.in. czy zgadzają się ze stwierdzeniami typu "czuję więź ze społecznością wokół mnie" lub "ludzie wokół mi ufają". Wzięli również pod uwagę poszczególne składowe więzi społecznych, czyli zrozumienie, czerpanie satysfakcji z relacji czy stopień poczucia samotności.

Po wnikliwym prześledzeniu danych, które pochodziły z dokumentacji medycznej ponad 1200 pracowników jednej z amerykańskich korporacji, uczeni stwierdzili, że jakość więzi społecznych ma wpływ na to, czy ludzie zapadają na depresję lub, czy cierpią na stany lękowe.

Ważne są relacje międzyludzkie

Jak wyjaśniła pierwsza autorka publikacji dr hab. Dorota Węziak-Białowolska, "zadowolenie z przyjaźni i dobrych relacji z innymi, a także satysfakcjonujące kontakty z osobami, które można poprosić o pomoc, zmniejszały ryzyko zarówno zdiagnozowanej depresji, jak i stanów lękowych". W opinii badaczy samotność powinno być postrzegana jako czynnik, który może prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Wyniki tej analizy ujawniają, że serdeczne codziennie kontakty w pracy i w gronie rodzinnym mogą o 27 proc. obniżyć ryzyko wystąpienia depresji. W przypadku lęku dobre relacje ze znajomymi i najbliższymi o 18 proc. ograniczają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów natury psychicznej.

Badacze dowiedli też, że osoby, które są rozumiane przez otoczenie, były o 17 proc. mniej narażone na depresję. Ci, którzy czuli się osamotnieni, mieli o 32 proc. wyższe ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Wyniki tej analizy ukazały się w czasopiśmie "International Journal of Public Health".