Pogoda może zaostrzać objawy POChP. Nowe badanie

2021-09-03 14:30

Na to, jak czują się osoby chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czyli POChP, wpływ może mieć pogoda, konkretnie - temperatura powietrza. Do takich wniosków doszli badacze, analizując dane 1177 obecnych i byłych palaczy z POChP mieszkających w USA. Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Pogoda może zaostrzać objawy POChP. Nowe badanie
Autor: Getty Images Pogoda ma wpływ na nasilenie się objawów POChP...

Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Washington w USA. Przyjrzeli się danym obecnych i byłych palaczy, którzy uczestniczyli w innym dużym badaniu - Subpopulations and Intermediate Outcome Measures in COPD Study - mającym na celu udowodnienie m.in. tego, że na zaostrzenie objawów POChP wpływ ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Jego uczestnicy od chwili przystąpienia do badania mieli co najmniej jeden epizod zaostrzenia objawów choroby. Średni wiek uczestników wynosił 64 lata.

Poradnik Zdrowie: przeziębienie

Badacze ocenili ryzyko zaostrzeń POChP na podstawie lokalnych temperatur otoczenia zarejestrowanych w dniu zaostrzenia objawów oraz w poprzednich siedmiu dniach.

Ustalili, że im cieplej na dworze, tym gorzej dla chorych - średnio dwa dni po wzroście temperatury otoczenia dochodzi do zaostrzenia POChP.

Jak wyjaśnił dr Supaksh Gupta, pulmonolog z University of Washington, autor badania: - Odkryliśmy, że każdy wzrost temperatury otoczenia o jeden stopień Celsjusza wiązał się z 2 proc. wzrostem prawdopodobieństwa zaostrzeń POChP w po dwóch dniach wśród tej grupy pacjentów. Inne badania wykazały związek między ekstremalną ekspozycją na ciepło a zwiększonym ryzykiem problemów zdrowotnych i śmierci u osób z POChP. 

Istnieją obawy, że wraz z trwającym i pogłębiającym się kryzysem klimatycznym problemy te będą narastały. Dlatego ważne jest, aby określić zagrożenia dla zdrowia związane ze zmianami temperatury otoczenia, a także określić, którzy pacjenci są najbardziej zagrożeni.

Dlaczego wzrost temperatury zaostrza objawy POChP? Mechanizm tego zjawiska nie został jeszcze do końca poznany, może być jednak związany z hiperwentylacją i ze zjawiskiem zwanym dynamiczną hiperinflacją czyli stanem, w którym w płucach zostaje zbyt dużo powietrza.

Dlatego oddychanie może być mniej efektywne. W skrajnych przypadkach dynamiczna hiperinflacja może doprowadzać do wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej, co wiąże się ze zmniejszonym przepływem krwi z powrotem do serca.  Niektóre badania sugerują również, że ciepłe, w dodatku wilgotne powietrze, może zwężać drogi oddechowe, doprowadzając do problemów z zaczerpnięciem tchu.

Jak podsumowuje dr Gupta, w bardzo ciepłe dni osoby z POChP powinny unikać aktywności na świeżym powietrzu, a pomieszczeniach używać klimatyzacji. 

Czy możesz być meteopatą?

Pytanie 1 z 7
Czy odczuwasz zmiany w samopoczuciu wraz ze zmianami ciśnienia atmosferycznego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki