Po tej operacji ryzyko zachorowania na raka jest znacznie mniejsze – tak ustalili naukowcy

2022-06-08 10:47

Problem z otyłością dotyczy kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Co roku tysiące osób podejmuje wyzwanie zrzucenia nadprogramowych kilogramów i pozbycia się nadmiaru tłuszczu z organizmu. Część z nich decyduje się na operację bariatryczną, która pozwala nie tylko na redukcję masy ciała, ale również zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Chirurdzy na sali operacyjnej
Autor: Getty Images

Operacja bariatryczna to skuteczna metoda walki z otyłością

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, z którą zmaga się coraz większy odsetek społeczeństwa. Dla niektórych osób operacja bariatryczna może być jedynym ratunkiem. Jest wyłącznie rozwiązaniem dla pacjentów z zaawansowaną otyłością (wskaźnik BMI powyżej 35) do 65. roku życia.

Ta chirurgiczna metoda walki z otyłością polega na zmniejszeniu pojemności żołądka tak, aby pacjent przyjmował mniejszą ilość pokarmów i kalorii, bez dyskomfortu z powodu ograniczenia. Istnieje kilka rodzajów operacji bariatrycznej, ale najczęściej wykonuje się laparoskopową resekcję żołądka.

Zabieg bariatryczny pozwala nie tylko na redukcję masy ciała, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania raka wśród pacjentów. Szczególnie jeśli chodzi nowotwory najsilniej skojarzone z otyłością: rak jelita grubego, rak piersi i rak gruczołu krokowego. Jak wykazała analiza przeprowadzona przez naukowców z zespołu SPLENDID (ang. Surgical Procedures and Long-term Effectiveness in Neoplastic Disease Incidence and Death), osoby po operacji bariatrycznej o 32 proc. rzadziej chorowały na nowotwór, którego silnym czynnikiem rozwoju jest otyłość. 

Jaki nowotwór zwiastuje krwawienie z odbytu?

Spadek wagi ogranicza ryzyko zachorowania na nowotwór

Do podobnego wniosku doszła inna grupa naukowców. Wyniki swojej pracy badacze przedstawili na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej (ASMBS). Zaobserwowali, że u pacjentów po operacji bariatrycznej była obniżona zachorowalność na raka macicy, piersi, prostaty, nerki, tarczycy, płuc i mózgu. Jak dodali, osoby z otyłością, które przeszły operacji, były o 3,5 razy bardziej narażone na śmierć z powodu choroby nowotworowej.

W tym badaniu wzięło udział 1620 uczestników po bypassie żołądkowym lub rękawowej resekcji żołądka. 2156 osób zostało zaliczonych do grupy kontrolnej – oni nie zostali poddani zabiegowi bariatrycznemu. Do jakich wniosków doszli naukowcy? W ciągu 10 lat częstotliwość występowania nowotworu wśród pacjentów po operacji wyniosła 5,2 proc., a w grupie kontrolnej aż 12,2 proc.

Według naukowców operacja bariatryczna prowadzi do skutecznej utraty masy ciała i pozwala utrzymać zredukowaną masę w długim okresie. Do tego wykazali, że otyłość wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka.

Jak podaje organizacja American Cancer Society, otyłość w Stanach Zjednoczonych jest drugą, po paleniu papierosów, przyczyną raka, której można zapobiegać.