Pirola w natarciu. "Wysoce zaraźliwy wariant". Obecny już w czterech krajach

2023-08-22 10:04

Choć wiele osób zapomina powoli o koronawirusie, to jednak patogen nieustannie o sobie przypomina. Jakiś czas temu informowaliśmy o wariancie Eris, który dotarł także do Polski. Okazuje się, że w kilku krajach pojawił się już szczep Pirola. Objawy nie zostały opisane, zatem można zakładać, że są zbliżone do wcześniejszych wersji koronawirusa.

Pirola w natarciu. Wysoce zaraźliwy wariant. Obecny już w czterech krajach
Autor: Fot. Getty Images

W Wielkiej Brytanii od pewnego czasu służba zdrowia boryka się ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. Przybywa pacjentów wymagających hospitalizacji, a lekarze mówią, że Eris nie jest ich jedynym zmartwieniem. Opublikowano nowe wyniki badań, z których wynika, że Pirola wykazuje zdolność do wzmożonej transmisji.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Nowy wariant koronawirusa. Czy Pirola jest groźna?

Z danych opublikowanych przez UK Security Health Agency wynika, że w ostatnim czasie już w czterech krajach zidentyfikowano obecność nowego wariantu koronawirusa. Przypadki nie były ze sobą powiązane. Naukowcy zaznaczają, że BA.2.86 cechuje duża liczba mutacji.

Do tej pory odnotowano sześć zachorowań łącznie, w tym pierwsze w Izraelu, trzy w Danii, jedno w USA oraz jedno w Wielkiej Brytanii. Na ten moment ciężko stwierdzić, czy nowy wariant jest groźniejszy od pozostałych, jednak zdaniem specjalistów na Pirolę zachorowały osoby, które nie podróżowały.

Zatem fakt wystąpienia BA.2.86 w odległych od siebie państwach może świadczyć o tym, że jest świeżą mutacją o zdolności wzmożonej transmisji.

30 mutacji genu i konieczne obserwacje. WHO zabiera głos w sprawie

Po tym jak odnotowano istnienie wariantu Pirola - BA.2.86 - sprawę na bieżąco śledzi Światowa Organizacja Zdrowia. WHO zaznacza, że Pirola jest nietypową wersją koronawirusa, ponieważ zawiera w sobie aż 30 mutacji genu.

Specjaliści podkreślają, że na ten moment nie ma danych, które pomogą ocenić poziom zagrożenia oraz potencjalny wpływ mutacji na przebieg zakażenia. Francois Balloux, profesor biologii systemów obliczeniowych na University College London, zaznaczył, że obawa przed kolejnym wariantem jest uzasadniona.

BA.2.86 to najbardziej uderzający szczep SARS-CoV-2, jakiego świat był świadkiem od czasu pojawienia się Omicrona.

W jego opinii kluczowa jest obserwacja, jak dany wariant będzie wpływał na zdrowie pacjentów. Uspokoił również, że nawet jeśli dojdzie do dużego wzrostu poziomu zakażeń, to ich przebieg nie będzie ciężki i obarczony dużą liczbą zgonów.  W jego opinii przyjęte szczepionki oraz pamięć immunologiczna stanowią wystarczająco skuteczną ochronę.

Źródła:

  • UK Health Security Agency: https://www.gov.uk/government/publications/investigation-of-sars-cov-2-variants-of-concern-variant-risk-assessments/risk-assessment-for-sars-cov-2-variant-v-23aug-01-or-ba286;
  • WHO: https://www.voanews.com/a/who-us-health-authorities-tracking-new-covid-19-variant/7231295.html.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki