Nowe badanie obala popularny mit na temat pigułek antykoncepcyjnych. Chodzi o skutki uboczne

2022-06-14 9:55

Najnowsze badania naukowców z Finlandii podważają tezę o tym, że antykoncepcja hormonalna miałaby zwiększać ryzyko zachowań samobójczych. Według nich działa na odwrót. Eksperci uważają, że ta wstępna analiza jest dość obiecująca.

Pigułki antykoncepcyjne
Autor: Getty Images

W Stanach Zjednoczonych około 14 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat stosuje antykoncepcję hormonalną. Spośród wielu dostępnych metod antykoncepcyjnych najbardziej popularne są: jedno- lub dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, plastry, krążki i zastrzyki antykoncepcyjne. Mają ona za zadanie blokować owulację poprzez zmiany w endometrium i śluzie szyjkowym. Z kolei w Polsce tabletki antykoncepcyjne są drugą pod względem popularności metodą antykoncepcji. Na pierwszym miejscu wciąż są… prezerwatywy.

Antykoncepcja hormonalna a zachowania samobójcze

Już jakiś czas temu na łamach czasopisma "Amercian Jorunal of Psychiatry" pojawiła się teza badawcza, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej miałoby podwoić ryzyko zachowań samobójczych.

Grupa fińskich naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego postanowiła ją obalić i sprawdziła, czy zachowania samobójcze faktycznie pogłębiają się po stosowaniu metod antykoncepcji. W tym celu przeanalizowała dane i wskaźniki dotyczące prób samobójczych w Finlandii w latach 2017-2019. W badaniu wzięło udział ponad 587 tys. kobiet, z czego połowa z nich zgłosiła, że przyjmuje antykoncepcję hormonalną.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do ginekologa?

Naukowcy: to badanie daje nadzieję

Uczeni doszli do zaskakujących wniosków, które przedstawili na Europejskim Kongresie Psychiatrii. Okazało się, że kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne, były o 37 proc. mniej narażone na zachowania samobójcze. Było to szczególnie widoczne u kobiet w średnim i starszym wieku. Nieco wyższy odsetek odnotowano u uczestniczek w wieku 15-19 lat. Miały one większe skłonności do zachowań samobójczych, niezależnie od tego, czy stosowały antykoncepcję hormonalną.

Jak odnotowali badacze, liczba prób samobójczych była znacznie niższa wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną niż tych, które stronią od metod antykoncepcji. 

"W tym badaniu sprawdzono związek między antykoncepcją hormonalną, w tym pigułkami, plastrami, implantami i krążkami dopochwowymi a zachowaniami samobójczymi. Wcześniejsze analizy sugerowały, że antykoncepcja hormonalna wiąże się z wyższym ryzykiem prób samobójczych. Najnowsze badania podważają tę tezę" – skomentował doniesienia naukowe dr Ami Baxi, psychiatra z Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.

Eksperci uważają, że badania dają nadzieję. Są to na razie wstępne ustalenia, które trzeba zweryfikować w kolejnych analizach. – Chociaż jest to wspaniała (wstępna wiadomość) dla kobiet przyjmujących lub rozważających antykoncepcję hormonalną, to jednak konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań wraz z uwzględnieniem innych czynników np. czynników ekonomicznych – dodał dr Baxi. Według naukowców ten wstępny wniosek może pomóc w „odczarowaniu”, że antykoncepcja hormonalna może być szkodliwa dla zdrowia.