Pfizer prowadzi badania nad szczepionką przeciw COVID-19 z udziałem małych dzieci

2021-03-26 8:48

Koncern Pfizer ogłosił, że rozpoczął badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 w populacji dzieci poniżej 11 roku życia. To jest kolejny etap globalnej kampanii szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

Pfizer rozpoczyna badania nad szczepionką przeciw COVID-19 z udziałem małych dzieci
Autor: Getty Images

„We współpracy z naszym partnerem BioNTech uruchomiliśmy badania kliniczne w celu dokonania dalszej oceny bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności preparatu Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19. Podaliśmy dawki preparatu pierwszym zdrowym dzieciom” – poinformowała firma w oświadczeniu dla agencji AFP. Jak dodała, są dumni, że rozpoczęli potrzebne badanie klinicznie z udziałem dzieci. Dlatego, że rodzice czekają na preparat, który ochroni najmłodszych przed zakażeniem wirusem SARS-Cov-2.

Z informacji podanych na stronie clincaltrials.gov wynika, że koncern Pfizer testuje trzy różne sposoby dawkowania szczepionki do stosowania dla tej grupy wiekowej. Dołączył zatem do dwóch firm farmaceutycznych – Moderny i AstraZeneca, które też poddały testom szczepionki na COVID-19 w populacji najmłodszych. Tymi samymi śladami planuje pójść koncern Johnson&Johnson.

Dzieci są mniej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i ciężki przebieg choroby. Dodatkowo są też mniej skłonne do przenoszenia koronawirusa w porównaniu z dorosłymi. Przypadki poważnych zachorowań i zgonów wśród dzieci zdarzają się rzadko. 

Koncern Pfizer przeprowadzał już wcześniej badania szczepionek z udziałem dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Pozwolenie na dopuszczenie preparatów na rynek w Stanach Zjednoczonych obejmuje osoby powyżej 16 roku życia. 

Źródło: Medical Express

Dr Grzesiowski podsumowuje rok pandemii i mówi, co nas czeka w przyszłości
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?